Nauka dla Społeczeństwa

01.05.2024
PL EN
09.11.2012 aktualizacja 09.11.2012

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci/ Kandydatura w konkursie Popularyzator Nauki 2012

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dzięki programowi pomocy wybitnie zdolnym uczniom, prowadzonemu przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci, „młodzi naukowcy” mogą uczestniczyć w specjalistycznych warsztatach badawczych w czołowych polskich ośrodkach akademickich. Odbywają seminaria, konsultacje i staże w laboratoriach, wyjeżdżają na wielodyscyplinarne obozy i imprezy naukowe, takie jak obóz w bazie rakietowej w północnej Norwegii, czy warsztaty przyrodnicze w Alpach.

Z ramienia Komisji Europejskiej Fundusz jest krajowym organizatorem Konkursu Prac Młodych Naukowców UE.

Organizacja pożytku publicznego - stowarzyszenie naukowców, lekarzy, twórców i studentów kandyduje - w kategorii Dziennikarz/Redakcja/Instytucja nienaukowa - w VIII edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

"Jeśli potraktować popularyzatorstwo nauki spraną, choć trafną metaforą +zaszczepiania bakcyla+, nasza działalność charakteryzuje się wyjątkową zakaźnością. Bierzemy na cel osobniki szczególnie podatne i przez wieloletnie, konsekwentne działania dbamy o wysoką zapadalność. W efekcie, mamy na koncie mnóstwo przypadków bardzo poważnych, zdecydowanie nieuleczalnych i zarażających dalej" – mówi reprezentujący Fundusz Łukasz Partyka.

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci (www.fundusz.org) działa od 1981 roku. Niewiele krócej – bo już 30. rok – prowadzi autorski, unikalny w skali Europy, program pomocy wybitnie zdolnym. Jest adresowany do uczniów o bardzo szerokim spektrum zainteresowań i uzdolnień. Co roku – w wyniku pracochłonnej procedury rekrutacyjnej, prowadzonej z udziałem ekspertów z różnych dziedzin - do programu przyjmowanych jest ponad 500 zdolnych dzieci z całego kraju. W tym gronie najliczniejszą grupę stanowią „młodzi naukowcy” o różnorodnych zainteresowaniach - od nauk ścisłych przez przyrodnicze, techniczne, społeczne, po humanistyczne.

"Zajęcia prowadzą współpracujący z nami wybitni naukowcy i twórcy, którzy od lat powszechnie podkreślają, o ile ciekawsze są rozmowy z uczestnikami naszego programu (choćby i z gimnazjum), w zestawieniu z przeciętnymi studentami najlepszych nawet uczelni. Szczycimy się naszą skromną rolą łącznika między dwoma światami – młodych, zdolnych uczniów – często z małych miejscowości, gdzie nie można liczyć na wsparcie w odkrywaniu i rozwijaniu naukowych pasji, ze światem prawdziwej, dorosłej nauki – takiej spod znaku Nagród FNP, poważnych grantów i najbardziej aktualnych wyzwań stojących przed badaczami" – tłumaczy Partyka.

Konkurs Prac Młodych Naukowców UE (EU Contest for Young Scientists – EUCYS) to impreza organizowana od 1989 roku przez Komisję Europejską, najbardziej prestiżowy, trudny konkurs uczniowskich projektów badawczych. Ocena najlepszych polskich zgłoszeń polega na dwudniowej sesji rozmów uczestników z jurorami.

Jak przekonuje Partyka, co roku młodzi Polacy udowadniają, że jeszcze przed studiami można robić rzetelne i wartościowe badania. "Choć zaczęliśmy brać udział w tej imprezie dopiero w 1995 roku, nasz kraj od lat utrzymuje trzecią pozycję pod względem liczby zdobytych laurów – za Niemcami i Wielką Brytanią. Młodzi naukowcy z naszego kraju traktowani są jak faworyci, a ich prezentacje cieszą się olbrzymim zainteresowaniem" - stwierdza.

Jego zdaniem działalność Funduszu to popularyzacja nauki i kultury o szczególnej skuteczności. "Produkujemy naukowców – mówi przedstawiciel stowarzyszenia. - Wśród nich są najmłodsi w Polsce profesorowie, zdobywcy prestiżowych grantów, pracujący na najlepszych uczelniach, setki wyróżniających się studentów i doktorantów. Niektórzy przyjeżdżają teraz na nasze imprezy z Caltechu albo CERN-u”.

Wśród członków i współpracowników stowarzyszenia szybko rośnie udział dawnych stypendystów. Wracają na obozy w nowej roli. Prowadzą zajęcia dla młodszych kolegów z programu, ale często biorą udział w innych inicjatywach, takich jak Wakacyjne Warsztaty Wielodyscyplinarne. Absolwenci Funduszu nie zamykają się w laboratorium, są bardzo aktywni społecznie, sami bywają świetnymi popularyzatorami.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024