Nauka dla Społeczeństwa

04.05.2024
PL EN
14.11.2012 aktualizacja 14.11.2012

Dr Jolanta Mirosława Cieśla /Kandydatka w konkursie Popularyzator Nauki 2012

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Mam nadzieję, iż rozbudzona w młodych ludziach ciekawość świata zaowocuje w przyszłości ich kreatywnością w zmienianiu rzeczywistości na lepszą i piękniejszą, z równoczesnym poszanowaniem przyrody, która jest naszym dziedzictwem - mówi dr Jolanta Mirosława Cieśla, która szerzy m.in. wśród przedszkolaków i uczniów wiedzę na temat chemii i fizyki.

Dr Jolanta Mirosława Cieśla z Instytutu Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego Polskiej Akademii Nauk w Lublinie kandyduje do wyróżnienia - w kategorii Naukowiec/Instytucja naukowa - w VIII edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Kandydatka rozpoczęła działalność popularyzatorską jeszcze na studiach doktoranckich. Razem z kolegami przygotowała projekt "Od grudki gleby i kropli cieczy do rośliny", prezentowany podczas III edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki w 2006 r. "Od tego momentu corocznie biorę udział w Lubelskim Festiwalu oraz w Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie" - poinformowała PAP Cieśla.

W ramach tych imprez przygotowała lub współprzygotowała 13 projektów, m.in. "Magnetyzm Nano-świata", ukazujący wpływ pola magnetycznego na zachowanie ferrofluidu. "Z racji mojego wykształcenia, miejsca pracy i zainteresowań projekty, które przygotowuję, promują chemię i fizykę. Część z nich zachęca odbiorcę do przeskalowania wyobraźni i przeniesienia się w świat maleńkich drobin, niedostrzegalnych gołym okiem, których właściwości i zachowanie wpływają np. na trwałość produktów spożywczych lub kosmetycznych, albo znajdują zastosowanie w tworzeniu leków najnowszej generacji" - powiedziała popularyzatorka.

Jak podkreśla badaczka, niektóre z projektów traktowały o procesach elektrochemicznych, inne skupiały się na ukazaniu roli fizycznych i chemicznych właściwości gleby w procesie wzrostu i rozwoju roślin.

Kandydatka jest współorganizatorem i prowadzącą autorskich zajęć edukacyjnych oraz pokazów dla dzieci i młodzieży na poziomie przedszkola, szkoły podstawowej i gimnazjum. Uczestnicy uczyli się m.in. o przebiegu procesów glebotwórczych, badaniach chemicznych i fizycznych właściwościach gleby oraz jej racjonalnego wykorzystania i ochrony. Poza tym rozpoznawali skały oraz wykonywali proste eksperymenty, takie jak badanie przepływu wody przez materiał o różnej granulacji, czy określanie pH roztworu glebowego.

"Staram się, aby każdy z moich projektów angażował widzów, pozwalając im na samodzielne wykonanie eksperymentów. Dostarcza to im wielu emocji i mam nadzieję, że choć przez ten czas czują się odkrywcami i mogą sprawdzić działanie praw fizyki i chemii w rzeczywistości" - podkreśliła dr Cieśla.

Kandydatka w latach 2010-2012 była koordynatorem Lubelskiego Festiwalu Nauki z ramienia Instytutu Agrofizyki PAN. "Wszystkie pokazy, prezentacje i projekty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem" - powiedziała, dodając, że ponad 60 proc. uczestników przyjechało spoza Lublina.

"Uważam, że niezależnie od tego, czy pracujemy na etacie dydaktycznym, czy zajmujemy się wyłącznie badaniami naukowymi, mamy powinność rozpowszechniania aktualnej wiedzy w społeczeństwie. Jest to również szansa sprawdzenia siebie i wyjścia poza ramy utartych ścieżek wymiany informacji w środowisku naukowym. Kontakt z osobami spoza tego obszaru wymaga nieraz większej elastyczności umysłu, niż prezentacja konferencyjna" - uważa Cieśla.

Kandydatka jest autorką lub współautorką 16 artykułów naukowych oraz 22 doniesień konferencyjnych (w tym 13 z konferencji międzynarodowych). Za aktywność promującą wiedzę i naukę w 2007 i 2008 r. otrzymała dyplomy w konkursie "Złoty Umysł", ogłaszanym przez prezesa PAN.

Jolanta Mirosława Cieśla ukończyła studia chemiczne na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w 2004 r. Tytuł dr. nauk rolniczych w zakresie agronomii-agrofizyki otrzymała w Instytucie Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego Polskiej Akademii Nauk w Lublinie w 2009 r. Pracuje jako adiunkt w Zakładzie Biogeochemii Środowiska Przyrodniczego IA PAN w Lublinie.

Jej zainteresowania naukowe to właściwości fizykochemiczne układów koloidalnych i nanomateriałów oraz zastosowanie metod dynamicznego rozpraszania światła i laserowej dopplerowskiej elektroforezy do ich badania oraz metrologia.

PAP - Nauka w Polsce

mrt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024