Nauka dla Społeczeństwa

04.05.2024
PL EN
13.11.2012 aktualizacja 13.11.2012

Uniwersytet Otwarty UW/Kandydatura w konkursie Popularyzator Nauki 2012

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Uniwersytet Otwarty Uniwersytetu Warszawskiego dał możliwość praktycznej realizacji idei kształcenia ustawicznego. Powstał w 2008 roku w odpowiedzi na stale powiększające się potrzeby edukacyjne dorosłych. Obecnie z tej nowatorskiej oferty edukacyjnej korzysta ponad 28 tys. słuchaczy. Obok kursów UOUW organizuje wykłady otwarte dla szerokiej publiczności i debaty naukowe z udziałem ludzi świata nauki, sztuki i mediów.

Pierwszy i największy uniwersytet otwarty w Polsce kandyduje - w kategorii Naukowiec/Instytucja naukowa - w VIII edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

"UOUW jest projektem nowatorskim, w porównaniu z dotychczas realizowanymi przez uczelnie wyższe w Polsce przedsięwzięciami z zakresu edukacji ustawicznej. Łączy formy edukacji otwartej z ideą przyświecającą uniwersytetom powszechnym oraz innymi znanymi propozycjami kształcenia osób dorosłych” – przekonuje dyrektor Katarzyna Lubryczyńska-Cichocka.

Jak wyjaśnia, celem Uniwersytetu Otwartego UW jest zapewnienie osobom dorosłym i młodzieży od 16. roku życia różnych form kształcenia na wysokim poziomie, zgodnie z ich zainteresowaniami i potrzebami osobistymi, a także zawodowymi oraz dostosowanych do ich indywidualnych możliwości.

Na jednych zajęciach spotykają się tu ludzie w różnym wieku, z różnym wykształceniem, z różnymi doświadczeniami, ale o podobnych zainteresowaniach. Często szukają nietypowych kursów, chcą rozwijać swoje kompetencje społeczne, znajomość języka obcego, ale także umiejętności zawodowe czy sprawność fizyczną.

Nauka w ramach UOUW odbywa się w systemie trymestralnym, a kursy realizowane są w ramach sześciu Dziedzin Wiedzy: Kultura i Sztuka, Języki i Narody, Człowiek i Społeczeństwo, Biznes, Gospodarka i Prawo, Nauka i Technika oraz Człowiek i Środowisko.

W każdym trymestrze Uniwersytet Otwarty UW przygotowuje ofertę liczącą ok. 250 kursów. Zdaniem dyr. Lubryczyńskiej-Cichockiej wśród najciekawszych propozycji znajdują się m.in. „Nowoczesna fizyka w przyrodzie i technice”, „Detektywi na Uniwersytecie”, „Prawo rodzinne i spadkowe w życiu codziennym”, „Zarządzanie projektami badawczo-rozwojowymi przedsięwzięć innowacyjnych”, „Filozofia starożytna w poszukiwaniu szczęśliwego życia”, „Matematyka naprawdę łatwa”, „Odporność w zdrowiu i chorobie: jak się rozwija i zmienia w ciągu życia człowieka”, „Chemiczne eksperymentowanie”, „A visit to Victorian Britain. Language learning in a time capsule / Wizyta w wiktoriańskiej Anglii. Nauka języka w wehikule czasu (poziom B2+)”.

Zajęcia prowadzone są w formie warsztatów, konwersatoriów, laboratoriów, jak też wykładów. Organizowane są również kursy wyjazdowe oraz w formie spacerów np. „Rozpoznawanie roślin dla nie-botaników” czy „Ptaki wokół nas - wybrane zagadnienia z ornitologii”.

"Każdy kurs proponowany przez UOUW to autorski program współpracującego z nami wykładowcy, którym może być pracownik Uniwersytetu Warszawskiego lub doktorant UW. Aktualnie z Uniwersytetem Otwartym UW współpracuje ponad 400 wykładowców, których łączy zamiłowanie do swojej dziedziny, jak i ogromna chęć dzielenia się posiadaną wiedzą" – ocenia dyrektor.

Po ukończeniu kursu słuchacze otrzymują dyplom pamiątkowy lub - po przystąpieniu do egzaminu - certyfikat potwierdzający zdobytą wiedzę.

Uniwersytet Otwarty UW organizuje wykłady otwarte skierowane zarówno do słuchaczy UOUW, jak też pozostałych zainteresowanych osób. Wśród propozycji Uniwersytetu znalazły się m.in. prezentacje: „Chopin dozwolony od lat 18. Domniemane listy miłosne Fryderyka pod lupą kryminalistyków”, „Choinka i obelisk. Nieuświadomione staroegipskie echa w świątecznej szacie Bożego Narodzenia”.

W otwartych debatach ludzie świata nauki (pracownicy Uniwersytetu) dyskutują z przedstawicielami świata sztuki i mediów (aktorami, dziennikarzami, pisarzami, reżyserami). Przykładem mogą być debaty: „Dlaczego głupiejemy? Czy rozwój cywilizacyjny ogranicza myślenie?” oraz „Jak przechytrzyć Kupidyna, czyli recepta na udany związek”. Relacje z tych wydarzeń można znaleźć w dziale wideo na stronie UOUW (www.uo.uw.edu.pl).

"Uniwersytet Otwarty Uniwersytetu Warszawskiego stworzył możliwość praktycznej realizacji idei kształcenia ustawicznego, daje szansę na spełnienie swoich marzeń, a przede wszystkim pozwala wielu osobom zdobyć wiedzę i umiejętności, których nie mogliby posiąść w innych warunkach. W ostatnim trymestrze odnotowaliśmy ponad 18 000 zgłoszeń na kursy, potrzeba edukacyjna jest więc bardzo duża, a nasi słuchacze wracają do nas w kolejnych trymestrach" – podsumowuje Lubryczyńska-Cichocka.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024