Nauka dla Społeczeństwa

04.05.2024
PL EN
14.11.2012 aktualizacja 14.11.2012

Pokazy fizyczne Marcina Pawła Sadowskiego/ Kandydatura w konkursie Popularyzator Nauki 2012

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Fizyka to nie są oderwane od siebie działy – optyka, mechanika, elektryczność... To wszystko układa się w logiczny ciąg, który można w ciekawy sposób omówić przechodząc płynnie z jednego zjawiska do drugiego, łącząc z pozoru niezwiązane tematy poprzez doświadczenie lub prezentację wynalazku, czy jego autora – mówi Marcin Paweł Sadowski, którego pokazy od wielu lat uświetniają festiwale i pikniki naukowe.

Pokazy Marcina Sadowskiego z Narodowego Centrum Badań Jądrowych kandydują – w kategorii Prezentacja popularnonaukowa – w VIII edycji konkursu „Popularyzator Nauki”, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Sadowski dotychczas asystował w ponad 20 wykładach popularyzacyjnych prowadzonych na Wydziale Fizyki UW. Osobiście przeprowadził ok. 40 wykładów z takich dziedzin jak fizyka, chemia, biologia, informatyka. Prowadzi również zajęcia z tematów: sztuka prezentacji, mowa ciała, retoryka. Wielokrotnie prowadził i organizował pokazy fizyczne. Bardzo ciekawą prezentację przedstawioną na XIII Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach rekomendował do konkursu „Popularyzator Nauki” dr Ryszard Kowalski, organizator Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach.

"Formę i treść wykładu z pokazami dostosowuję do poziomu wiedzy i postrzegania widzów. Zawsze chcę zainteresować zarówno dorosłych, jak i dzieci. W Siedlcach połączyłem różne formy przekazu. Były elementy tradycyjnego wykładu, ale pewne rzeczy wolałem zaprezentować na zdjęciach czy rysunkach. Niektóre rzeczy, na przykład związane z ogniem lub elektrycznością pokazywałem osobiście. I wreszcie – doświadczenia, w których uczniowie mogli brać aktywny udział. To jest coś, co dzieci lubią najbardziej: kiedy mogą podejść i razem z prowadzącym wykonywać eksperymenty" – opowiada Sadowski.

Dr Kowalski zwraca uwagę na wyjątkowy talent nauczycielski Marcina Sadowskiego, przejawiający się w sposobie prezentacji zagadnień i przekazu wiedzy. Jego zdaniem popularyzator znakomicie nawiązuje kontakt z osobami na widowni, profesjonalnie, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, w sposób dynamiczny i budzący zaciekawienie przeprowadza doświadczenia z udziałem osób zgłaszających się do asystowania. Ma gruntownie opanowaną wiedzę z zakresu fizyki, przedstawia trudne zagadnienia w przystępny interdyscyplinarny sposób. Ma także wyjątkową cechę -łatwość przekazu informacji.

Do grona odbiorców Marcina Sadowskiego należą zarówno dzieci w wieku przedszkolnym, uczniowie, młodzież, w tym też studenci, jak również osoby dorosłe. Miejscem prezentacji jego wykładów były i są: Wydział Fizyki UW, gdzie organizował zajęcia otwarte, wystawę i stoisko z pokazami (koordynował pracę innych osób), uczelnie i w szkoły w Warszawie i całym województwie mazowieckim, m.in. Grodzisku Mazowieckim, w Pruszkowie oraz „uniwersytety dla dzieci”, pikniki i festiwale nauki.

"Zależy mi na tym, żeby nie tworzyć wiedzy encyklopedycznej, prezentowanej w punktach. Chcę zmienić takie +szkolne+ podejście. Chciałbym, żeby moi słuchacze wiedzieli, że kiedy na przykład gotują wodę na herbatę, to nie zachodzi tylko ten jeden, prosty proces, że jest w tym i elektryczność, i ciepło, i przemiany energii..." – mówi popularyzator.

Jego wykład ilustruje kilkadziesiąt pokazów i doświadczeń. Sadowski prezentuje m.in. balon na ciepłe powietrze, opowiada o dawnych i współczesnych środkach transportu powietrznego, pokazuje doświadczenia z dmuchaniem nad i pod kartką papieru. "Dzieci dziwiły się, że kiedy dmuchały nad kartką, ta – wbrew ich oczekiwaniom – unosiła się. Od tego doświadczenia można przejść do omawiania zjawiska lewitacji, ja pokazałem magnesy lewitujące jeden nad drugim. I tak – od doświadczenia do doświadczenia – omówiłem niemal wszystkie działy fizyki. Stąd tytuł: +Na ścieżkach fizyki+” – opowiada o swoim wykładzie popularyzator.

Marcin Sadowski odnajduje się zarówno w spektakularnych pokazach, jak i w prostych prezentacjach, które należy prowadzić z niesłabnącym entuzjazmem przez wiele godzin dla zmieniającej się publiczności pikników naukowych.

"Kiedy popularyzuję naukę wśród dorosłych, wiem, że są oni na ogół obarczeni pewnym doświadczeniem życiowym. Często są zdania, że fizyka jest przedmiotem trudnym i nudnym, mało lubianym w szkole. Tym bardziej cieszy mnie, kiedy zaczynam pokazywać eksperymenty – nawet proste – a ludzie z dużym zainteresowaniem patrzą i słuchają tego, co mówię” – przyznaje.

Podczas Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik został zaproszony jako przedstawiciel NCBJ do stanowiska Urzędu Marszałkowskiego, gdzie przez 10 godzin pokazywał różne doświadczenia, między innymi z toczącymi kulami. Kulki same wtaczały się pod górę, a coraz to nowe grupy widzów zastanawiały się, czy to jakiś trick, czy po prostu fizyka.

"Widzowie moich pokazów dziwią się, że za pomocą powszechnie dostępnych w domu przedmiotów można pokazać tak ciekawe rzeczy i przeprowadzić fascynujące doświadczenia. Czasem nie zdajemy sobie sprawy, że fizyka jest cały czas wokół nas. Bo nauka to nie tylko laboratoria, czy żmudnie wyliczane w szkole zadania, ale coś, z czym stykamy się na co dzień" – stwierdza Sadowski.

Autor kandydujących w konkursie pokazów nie tylko prezentuje swoje doświadczenia podczas imprez popularyzatorskich, ale również opisał je w książce. Marcin Sadowski jest autorem dwóch publikacji popularnonaukowych. Pierwsza poświęcona jest sztuce prezentacji – „Doskonała prezentacja. Sztuka skutecznego przekazu”. Druga jest zbiorem kilkudziesięciu eksperymentów, dzięki którym dzieci i młodzież mogą samodzielnie poznawać w domu prawa fizyki. Publikacja „Eksperymenty. Fascynujące doświadczenia do przeprowadzenia w domu” została opracowana wspólnie z Elżbietą Jamrozy i wydana w 2011 r.

Sadowski pracuje teraz nad podręcznikiem dla uczniów szkół średnich, do przedmiotu „Przyroda”. W planach ma wydanie kolejnej książki z serią doświadczeń do samodzielnego wykonywania w domu.

Jest przekonany, że wśród polskich czytelników jest duże zapotrzebowanie na tego rodzaju publikacje. Dorośli szukają inspiracji dla mądrych zabaw z dziećmi, a rolą popularyzatorów jest wskazanie eksperymentów, które pomogą młodym ludziom polubić fizykę, chemię i inne dziedziny wiedzy niesłusznie uważane za „trudne i nudne”.

Marcin Sadowski ukończył Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego z tytułem magistra w roku 2006. Dydaktyką i popularyzacją nauki zajmuję się od czasów studiów, mniej więcej od roku 2005. Doświadczenie w popularyzacji wiedzy zdobywał głównie jako nauczyciel fizyki i techniki w Gimnazjum 141 w Warszawie oraz w Pracowni Pokazów Wykładowych Wydziału Fizyki UW. Jest organizatorem i koordynatorem imprez na Festiwalu Nauki i Pikniku Naukowym w Warszawie, z ramienia Wydziału Fizyki UW (do roku 2010) oraz Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024