25.09.2020
PL EN
15.11.2012 aktualizacja 15.11.2012

Prezydent skierował list do społeczności Doliny Krzemowej

PAP © 2012 / PAP © 2012 /

Z okazji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości prezydent Bronisław Komorowski skierował list do społeczności przedsiębiorców z amerykańskiej Doliny Krzemowej. Podkreśla w nim, że Polska to kraj ludzi przedsiębiorczych i innowacyjnych oraz zachęca do współpracy z naszym krajem.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości jest obchodzony w dniach 12-18 listopada 2012 r.

Komorowski zaznaczył w liście, że mimo geograficznej odległości Polska i Dolina Krzemowa (ang. Silicon Valley) w zglobalizowanym świecie są praktycznie sąsiadami. Wyraził przekonanie, że poprzez łączenie kapitału, osób i idei, \"możemy wspólnie rozwiązywać problemy świata i wskazywać społeczeństwu drogę do rozwoju\".

\"Polscy przedsiębiorcy są otwarci do współpracy. Zachęcam państwa – przedsiębiorców, inwestorów i innowatorów z Silicon Valley i Polski – do współpracy i budowy mostów pomiędzy USA i Polską\" - napisał Bronisław Komorowski.

Prezydent zwrócił uwagę, że Polacy znajdują się w czołówce najlepszych programistów świata, zajmując w wiodącym światowym rankingu TopCoder trzecie miejsce, tuż za Rosją i Chinami.

\"Nasza gospodarka internetowa rośnie 14 proc. rocznie; mamy 1,9 mln studentów – 5 proc. naszej populacji studiuje na wyższych uczelniach. Polscy przedsiębiorcy ciężko pracują nad rozwojem lokalnego, globalnie zintegrowanego ekosystemu innowacji\" - zaznaczył w liście Komorowski.

Prezydent zwrócił też uwagę na rozwój sektora gier komputerowych w Polsce. Przypomniał, że prezydent USA Barack Obama podczas wizyty w Polsce w 2011 roku otrzymał kopię stworzonej przez CD Projekt RED gry „Wiedźmin 2”, której sprzedaż wyniosła już ponad 2 mln sztuk.

\"Potwierdzeniem naszego talentu inżynierskiego jest eksplorujący Marsa łazik NASA Curiosity, w którym zainstalowano czujniki podczerwieni MEMS wyprodukowane przez polską firmę VIGO System\" - dodał prezydent.

Zwrócił uwagę, że polski rząd stworzył Krajowy Fundusz Kapitałowy (KFK), aby przyciągnąć kapitał do nowo tworzonych funduszy venture capital (VC), które finansują rozwój spółek poszukujących kapitału dla projektów innowacyjnych.

Jak dodał, polski rząd stworzył także program TOP500 Innovators, dzięki któremu 500 najlepszych młodych naukowców z Polski będzie mogło odbyć staże w wiodących ośrodkach naukowych świata.

List prezydenta został przekazany do następujących amerykańskich przedsiębiorców i innowatorów: Dave McClure, Founding Partner & Sith Lord, 500 Startups, Tina L. Seelig, Executive Director, Stanford Technology Ventures Program; Paul Graham, Co-founder, Y Combinator; Steve Blank, Serial entrepreneur, steveblank.com; Guy Kawasaki, Founding Partner, Garage Technology Ventures; Michael Arrington, Founder, TechCrunch; Tom Foremski, Editor, siliconvalleywatcher.com. (PAP)

mzk/ mok/ bk/

Copyright © Fundacja PAP 2020