Nauka dla Społeczeństwa

02.05.2024
PL EN
21.11.2012 aktualizacja 21.11.2012

O statku na gaz w Kawiarni Naukowej w Sopocie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Już niedługo gazowce będą przywoziły do portów polskich skroplony gaz ziemny. Jakie rozwiązania napędu dla tych statków proponują uczeni? Turbinę gazową, jako silnik o wielu zaletach, szczególnie jeśli chodzi o zanieczyszczenie środowiska naturalnego przedstawi 29 listopada w Sopocie prof. dr hab. inż. Romuald Cwilewicz.

Podczas spotkania Kawiarni Naukowej w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki profesor z Akademii Morskiej w Gdyni opowie, jak pływać tanio i ekologicznie.

Ekspert omówi możliwość zastosowania turbin gazowych do napędu głównego statków w miejsce obecnie stosowanych rozwiązań siłowni okrętowych z silnikami tłokowymi. Pokaże rodzaje statków, gdzie turbina gazowa, jako napęd główny jest często stosowana.

***

Prof. dr hab. inż. Romuald Cwilewicz od 1975 r. pracuje w obecnej Akademii Morskiej w Gdyni, pełniąc różne funkcje łącznie z funkcją rektora tej uczelni w latach 2008-2012. Doktorat obronił w Politechnice Gdańskiej, a habilitację w Instytucie Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku. Tytuł profesora nauk technicznych uzyskał w 2005 r.

Główna tematyka badawcza profesora to: problemy zastosowania turbin gazowych w okrętownictwie, diagnostyka systemów okrętowych w zakresie metod diagnozowania i określania urządzeń kontrolno-pomiarowych do realizacji tego procesu oraz konstrukcja, budowa i badania nowych przyrządów pomiarowych przydatnych w eksploatacji siłowni okrętowej.

Uczony opracował i opublikował oryginalną metodę doboru obiegu termodynamicznego dla okrętowej turbiny gazowej napędu głównego statku. Jest autorem dwóch monografii, ponad 180 publikacji, członkiem szeregu stowarzyszeń i organizacji naukowych.

Cykl popularnonaukowych spotkań z wybitnymi postaciami polskiej nauki odbywa się w Hotelu Rezydent w Sopocie przy Placu Konstytucji 3 Maja 3. Początek wykładu prof. Cwilewicza o godz. 18.00. Wstęp wolny.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024