Większe opady śniegu oznaczają mniej lodu na Antarktydzie

Zwiększone opady śniegu, jakich może doświadczyć Antarktyda w związku ze zmianami klimatu, mogą sprawić, że więcej lodu trafi do oceanu - wynika z badań.

Zjawisko to może być na tyle silne, że dodatkowy wzrost poziomu mórz spowodowany przez dodatkowe opady będzie większy niż ten wywołany przez samo topnienie lodu.

Wyniki nowego badania pojawiły się niedługo po tym, jak ogłoszono, że topnienie lądolodów Grenlandii i Antarktydy przyczyniło się do wzrostu poziomu mórz o 11 mm.

Odpowiedź Antarktydy na zmiany klimatu była zawsze niepewna, częściowo dlatego, że cieplejsza atmosfera może utrzymać więcej wilgoci niż chłodniejsza. Więcej wilgoci miałoby przynieść więcej opadów śniegu na Antarktydzie, co mogłoby zrekompensować topnienie lodu spowodowane przez cieplejsze powietrze i wodę oceaniczną.

Okazuje się, że nie jest to pewne. Ricarda Winkelmann i jej koledzy z niemieckiego Potsdam Institute for Climate Impact Research wykorzystali modele komputerowe, aby sprawdzić, jak lądolód Antarktydy odpowie na różne scenariusze ocieplenia klimatu. Uznali, że większe opady w istocie potęgują utratę lodu.

"Nasze symulacje na temat przyszłych zmian klimatu pokazują, że 30-65 proc. masy lodu ze zwiększonych opadów jest równoważonych przez lód trafiający do morza" - powiedziała Winkelmann portalowi LiveScience.

Przyczyną jest to, że opady śniegu zwiększają wysokość terenu. Na Antarktydzie padający śnieg obciąża dodatkowo lodowce szelfowe, sprawiając, że mocniej zanurzają się w wodzie. Kontynent nie ma takich właściwości, dlatego taka sama ilość opadów śniegu na lądzie powoduje 10-krotną różnicę w wysokości w stosunku do lodu unoszącego się na wodzie.

W rezultacie tworzy się stromy spadek i lód z lądu może szybciej przemieszczać się do morza, co w rezultacie zwiększa poziom mórz.

Badacze wykorzystali kilka scenariuszy ocieplenia klimatu wynikające z różnych koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze. Według szacunków do 2100 roku w najlepszym wypadku dodatkowe opady śniegu przyczynią się do 8-centymetrowego wzrostu poziomu mórz, w najgorszym - nawet do 56-centymetrowego. Do 2500 roku mogą być odpowiedzialne nawet za 145-centymetrowy wzrost poziomu wód. (PAP)

mrt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

  • Fot. Adobe Stock

    W laboratorium zasymulowano warunki z dna oceanu Enceladusa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera