07.08.2020
PL EN
26.12.2012 aktualizacja 26.12.2012

Geopark chce utworzyć na Roztoczu samorząd województwa lubelskiego

Skamieniałe fragmenty drzew sprzed kilkunastu milionów lat mają być główną atrakcją geoparku „Kamienny Las na Roztoczu”, który chce utworzyć samorząd województwa lubelskiego.

„Będziemy dążyć do tego, aby przy udziale lokalnych samorządów powstało stowarzyszenie, które sporządzi projekt i sięgnie po środki europejskie potrzebne na utworzenie geoparku na Roztoczu i jego promocję. To bardzo dobry sposób na rozwijanie turystyki w regionie” – powiedział PAP wicemarszałek woj. lubelskiego Sławomir Sosnowski.

Na Roztoczu jest wiele unikatowych miejsc gdzie można poznawać przebieg procesów geologicznych w różnych okresach dziejowych.

Do najciekawszych obiektów należą fragmenty skamieniałych sekwoi, liczących sobie kilkanaście milionów lat, które najliczniej występują w okolicach miejscowości Siedliska. Jest to atrakcja na światową skalę – uważa prof. Marek Krąpiec z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, szef zespołu naukowców, którzy przygotowali dokumentację projektowanego geoparku.

„Takie skamieniałe drzewa występują w Arizonie w USA, w Argentynie czy na Wyspie Lesbos, i turyści przyjeżdżają tam tysiącami. Te na Roztoczu są mało znane, choć opisywał je już Długosz. Geopark, należący do sieci UNESCO, byłby bardzo dobrą formą ich ochrony, a jednocześnie popularyzacji w interesie lokalnej społeczności” – powiedział PAP prof. Krąpiec.

Około 500 fragmentów skamieniałych pni drzew, różnej wielkości, można oglądać w muzeum w Siedliskach, utworzonym w budynku dawnej szkoły.

Projektowany geopark ma objąć ponad 600 kilometrów kwadratowych terenów leżących w powiatach tomaszowskim, biłgorajskim i zamojskim na Lubelszczyźnie oraz lubaczowskim na Podkarpaciu. Oprócz skamieniałych drzew można tu zobaczyć skamieliny stworzeń morskich, które występują m.in. w kamieniołomach w Krasnobrodzie, Bliżowie i Hucie Różanieckiej. Są tu też głazy narzutowe, jaskinie i wodospady.

Program tworzenia geoparków sformułował Oddział do Spraw Nauk o Ziemi UNESCO w 1997 r. Docelowo w sieci UNESCO ma być przeszło 500 geoparków, obecnie jest ich niespełna 100. W Polsce status geoparku UNESCO ma Łuk Mużakowa woj. lubuskim, obejmujący też tereny w Niemczech. Geoparkami krajowymi są natomiast Góra Św. Anny i Karkonoski Park Narodowy.

PAP - Nauka w Polsce

kop/ dym/

Copyright © Fundacja PAP 2020