Nauka dla Społeczeństwa

04.05.2024
PL EN
14.01.2013 aktualizacja 14.01.2013

„Ścieżki Kopernika” tylko do końca stycznia

Tylko do końca stycznia popularyzatorzy nauki mogą przesyłać zgłoszenia do konkursu „Ścieżki Kopernika” ogłoszonego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zgłaszać można np. warsztaty, eksperymenty i wystawy naukowe przybliżające młodzieży dokonania naukowe.

W ramach konkursu "Ścieżki Kopernika" powołane zostaną konsorcja, w skład których wchodzić będą jednostki naukowe oraz podmioty działające na rzecz nauki. Nagrodzeni w programie naukowcy wraz z popularyzatorami nauki będą realizowali niekonwencjonalne programy zajęć z wykorzystaniem aparatury naukowej, zbiorów bibliotecznych i eksponatów naukowych. Młodzież będzie włączona np. do gromadzenia danych, obserwacji badawczych i opracowywania części projektów naukowych.

"Konkurs adresujemy do wszystkich popularyzatorów nauki. Nagrodzimy projekty, które przybliżają dokonania naukowe uczniom podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, budząc ich ciekawość, angażując w doświadczenia naukowe, skłaniając do własnych eksperymentów" – wyjaśnia minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Barbara Kudrycka.

W konkursie mogą startować konsorcja złożone z jednostek naukowych oraz różnych instytucji zajmujących się popularyzacją nauki, np. organizacji pozarządowych i jednostek samorządu terytorialnego.

Budżet konkursu to 3,2 mln zł. Nagrodzonych zostanie 16 projektów popularyzujących naukę, po jednym na każde województwo. Na jeden projekt przeznaczono ok. 200 tys. zł. Realizacja każdego projektu powinna zakończyć się do 31 grudnia 2014 r.

"+Ścieżki Kopernika+ będą dla uczniów szansą na przeżycie fascynującej i wciągającej naukowej przygody. Wierzę, że dla wielu młodych ludzi ta przygoda będzie impulsem do podjęcia w przyszłości kariery badawczej. Nauka w Polsce potrzebuje nietuzinkowych talentów, a dzięki +Ścieżkom Kopernika+ możemy je odnaleźć" – podkreśliła minister nauki.

Wnioski o udział w konkursie można składać do końca stycznia 2013 r. Więcej szczegółów na stronie: http://www.nauka.gov.pl/fileadmin/user_upload/ministerstwo/Aktualnosci/Og%C5%82oszenie_%C5%9Acie%C5%BCki_Kopernika.pdf

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mrt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024