Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
26.01.2013 aktualizacja 26.01.2013

Jeziora przyspieszają topnienie arktycznego lodu

Podczas arktycznej wiosny i lata na topniejącym lodzie pojawiają się urokliwe zbiorniki słodkiej wody, urozmaicające krajobraz odcieniami błękitu. Niestety, są one zwiastunem zmian klimatycznych Arktyki - wynika z nowego badania.

Woda pochodząca z topnienia zbiera się najłatwiej na młodym lodzie, a młody lód tworzy w tej chwili ponad 50 proc. arktycznego lodu morskiego. Dodatkowo małe jeziora absorbują więcej promieni słonecznych, co przyczynia się do szybszego topnienia lodu - wynika z badania niemieckiego Instytutu Alfreda Wegenera.

Dla przetestowania wpływu zbiorników na lód morski badacze przemierzali Arktykę lodołamaczem RV Polarstern latem 2011 roku. Przy pomocy zdalnie sterowanego urządzenia wyposażonego w czujniki i kamery analizowali, jak głęboko promienie słoneczne wnikały w lód.

Lód morski Arktyki stawał się w minionej dekadzie coraz cieńszy i młodszy. Ilość wieloletniego lodu metrowej grubości, który jest w stanie przetrwać kilka sezonów, wciąż się zmniejsza. Stary lód ma chropowatą powierzchnię, utworzoną przez ciągły ruch prądów i częste kolizje. Na takiej nierównej powierzchni tworzy się znacznie mniej słodkowodnych jezior, choć są one relatywnie głębsze niż na młodym lodzie - oceniają naukowcy.

Cienkie kry z liczącego rok lodu są w dużym stopniu pokryte zbiornikami. Dotyczy to 50 proc. z nich - uważają badacze.

"Decydującym aspektem jest w tym przypadku gładsza powierzchnia młodego lodu, która umożliwia wodzie rozlewanie się na duże obszary i formowanie sieci wielu jezior" - powiedział fizyk Marcel Nicolaus z instytutu. Jak dodał, młody lód przepuszcza trzy razy więcej światła niż stary. Dodatkowo absorbuje ponad 50 proc. więcej promieniowania słonecznego, co intensyfikuje proces topnienia i oznacza, że cieńszy lód odbija mniej promieni niż gruby.

Badacze analizują teraz, jak dodatkowa ilość światła słonecznego wpłynie na organizmy, które żyją pod lodem - podał magazyn "Geophysical Research Letters".

"Przewidujemy, że w przyszłości zmiany klimatu spowodują docieranie większej ilości światła słonecznego do Oceanu Arktycznego - szczególnie w tej części, która jest wciąż przykryta w lecie lodem morskim" - podkreślił Nicolaus. "Lód morski stanie się bardziej porowaty, więcej promieni słonecznych będzie w niego wnikało i więcej ciepła będzie absorbował. To na pewno przyspieszy dalsze topnienie lodu morskiego w całym rejonie" - dodał. (PAP)

mrt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024