15.08.2020
PL EN
06.04.2013 aktualizacja 06.04.2013

We wtorek w Poznaniu rusza XVI Festiwal Nauki i Sztuki

Jakie smaki można przyrządzić w kuchni molekularnej? Ile wysiłku kosztuje pszczołę wyprodukowanie miodu? Czy drzewa mogą spowodować powódź? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznają uczestnicy XVI Festiwalu Nauki i Sztuki w Poznaniu. Odbędzie się on między 9 a 11 kwietnia.

Festiwal to trzydniowe, akademickie święto odbywające się już po raz szesnasty. „Co roku festiwalowy program to propozycje ośmiu publicznych uczelni wyższych miasta Poznania oraz Polskiej Akademii Nauk, Oddziału w Poznaniu, z częstym udziałem innych instytucji towarzyszących” – informują organizatorzy wydarzenia.

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki poprzez różnorodne formy przekazu, m.in. wystawy, wykłady, koncerty czy prezentacje, stara się udowodnić, że uczelnie nie kończą się na murach okalających ich budynki. Zarówno miłośnicy nauki, jak i sztuki znajdą na nim coś, co wzbudzi ich zainteresowanie.

Specjaliści z Polskiej Akademii Nauk wyjaśnią, "jak gadać, aby się dogadać i jak rośliny wędrują przez świat". Podczas pokazu chemicznego różę będzie można zamienić w kruche szkło, a następnie potłuc ją na drobne kawałki.

Uczestnicy zajęć w Akademii Muzycznej im. Jana Paderewskiego dowiedzą się, czy słuchanie muzyki wspomaga ludzki umysł; będą mogli wziąć udział w studium deszyfrowania informacji zapisanych w partyturze i zdobyć część wiedzy niezbędnej przed rozpoczęciem pracy z orkiestrą. Studenci Katedry Lutnictwa zaprezentują niezwykłą i pełną sekretów sztukę budowy instrumentów muzycznych.

Politechnika Poznańska przygotowała m.in. wykład prezentujący wpływ odkryć fizycznych na konstruowanie lepszych, bezpieczniejszych i bardziej ekologicznych samochodów. Uniwersytet Ekonomiczny pokaże prezentację wyjaśniającą, jak marki oddziałują na nasze zmysły. Specjaliści Uniwersytetu Adama Mickiewicza wyjaśnią, kim jest seryjny morderca, co nim kieruje i dlaczego zabija? Przedstawią też nieznane oblicze motyli, które żyją również pod wodą, powodują krwotoki i mają wiele wspólnego z leniwcem.

Pierwszy poznański Festiwal Nauki i Sztuki przygotowano w 1998 roku. W ramach każdej edycji odbywa się kilkaset imprez popularyzujących naukę przygotowanych przez kilkuset pracowników nauki i studentów. Ponadto w pracach organizacyjnych bierze udział wielu wolontariuszy, a festiwalowy katalog dociera do prawie tysiąca szkół z całej Wielkopolski.

W zorganizowanie festiwalowych wydarzeń włączyły się: Polska Akademia Nauk, Akademia Muzyczna im. Jana Paderewskiego, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Artystyczny, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Ekonomiczny, Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego.

Wstęp na festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny, ale na niektóre z nich obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc. Szczegółowy program atrakcji jest dostępny na stronie: http://festiwal.amu.edu.pl

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Copyright © Fundacja PAP 2020