Nauka dla Społeczeństwa

04.05.2024
PL EN
05.04.2013 aktualizacja 05.04.2013

Uczestnicy FameLab szykują się do wielkiego finału

Dziesięciu finalistów konkursu FameLab już 6 i 7 kwietnia skorzysta z warsztatów, podczas których pod okiem brytyjskich i polskich trenerów będą uczyli się zasad komunikacji naukowej i wystąpień publicznych. Efekty ich pracy poznamy 11 maja podczas finału drugiej polskiej edycji FameLab.

Organizatorami polskiej edycji konkursu są Centrum Nauki Kopernik i British Council. Jednym z patronów medialnych serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej.

„Dzisiaj coraz bardziej istotne jest informowanie społeczeństwa o efektach prac naukowców i jednostek badawczych. Popularyzacja nauki w środowisku pozanaukowym ma bowiem bezpośredni wpływ na pozyskiwanie funduszy i grantów na finansowanie prac badawczych” – wyjaśniają organizatorzy konkursu.

Uczeni publikują teksty popularno-naukowe, współorganizują festiwale nauki, objaśniają wyniki swoich badań, stają się bohaterami programów dokumentalnych i seriali paranaukowych. Coraz częściej muszą być doskonałymi mówczyniami i mówcami, potrafiącymi wytłumaczyć osobom niezwiązanym ze światem nauki potrzebę przeprowadzania długotrwałych i czasem kosztownych badań.

Dlatego też dziesięcioro polskich finalistów konkursu FameLab weekend 6 i 7 kwietnia spędzi w Otwocku Wielkim pod Warszawą – biorąc udział w intensywnym programie szkoleniowym, tzw. MasterClass. Szkolenie z zakresu komunikacji naukowej i wystąpień publicznych ma przygotować uczestników nie tylko do zwycięstwa w konkursie, ale też wpłynąć na efektywność pracy naukowej wykonywanej na co dzień. Będzie to połączenie rozmów, ćwiczeń i działań, kształtujących umiejętności publicznego mówienia, pracy z kamerą i mikrofonem.

„Ludzie mogą mieć naturalny dar komunikowania nauki. Podczas szkolenia MasterClass mogą go jednak doskonalić, stając się naprawdę skutecznymi popularyzatorami nauki” – przyznaje koordynatorka FameLab z ramienia Centrum Nauki Kopernik Karolina Wojnicka.

Zajęcia poprowadzi Timandra Harkness – brytyjska dziennikarka, aktorka komediowa, scenarzystka filmowa i radiowa, zaproszona przez British Council. Z konkursem FameLab jest związana od początku jego istnienia, angażując się bezpośrednio w szkolenie uczestników krajowych edycji w większości z ponad 20 państw. Z polskiej strony będzie jej towarzyszył Jacek Wasilewski – specjalista od retoryki i narracji, pracujący z ludźmi reklamy i marketingu w zakresie narracji popkulturowych, a z prawnikami i politykami na polu wystąpień publicznych. Zajęcia z komunikacji naukowej poprowadzi Jacek Błoniarz-Łuczak, dyrektor Laboratorium Fizycznego w Centrum Nauki Kopernik, zdobywca nagrody Popularyzator Nauki 2008 w kategorii Najlepsza prezentacja festiwali nauki.

FameLab to konkurs, w którym w szranki stają naukowcy prowadzący badania w zakresie nauk ścisłych, przyrodniczych, medycznych, rolniczych lub technicznych. Ich zadaniem jest zaprezentowanie zagadnień naukowych w sposób jak najbardziej atrakcyjny i zrozumiały dla „nienaukowej” publiczności w zaledwie trzy minuty.

Konkurs po raz pierwszy zorganizowali twórcy brytyjskiego Cheltenham Festival w 2005 r. Dwa lata później do projektu dołączył British Council, szerząc w świecie ideę popularyzowania nauki. Dziś edycje FameLabu odbywają się w ponad 20 krajach na świecie: w Europie, Afryce, Azji i obu Amerykach.

Finalistów drugiej polskiej edycji konkursu wyłoniono 23 lutego. W ich gronie znaleźli się: Artur Franczuk, Igor Zubrycki, Adam Gągol, Magdalena Jagielska, Maciej Jasiński, Piotr Konieczny, Grzegorz Kreiner, Magdalena Richter, Marcin Stolarski, Klaudia Szklarczyk-Smolana.

Film z półfinału można zobaczyć tutaj.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024