24.01.2021
PL EN
09.04.2013 aktualizacja 09.04.2013

Archeolodzy badają u wybrzeży Szkocji wrak statku z XVII wieku

Naukowcy badający w północnej Szkocji zatopiony wrak XVII-wiecznego statku są bliscy jego identyfikacji – informuje serwis internetowy BBC News.

Archeolodzy z organizacji Historyczna Szkocja oraz firmy Wessex Archaeology Coastal and Marine prowadzą badania wraku, leżącego na morskim dnie w Zatoce Eddrachilis u północno-zachodnich wybrzeży hrabstwa Sutherland w północnej części Szkocji.

Według naukowców, drewniany kadłub spoczywający na dnie Zatoki Eddrachilis należy do holenderskiego statku, który zatonął u wybrzeży Szkocji w II połowie XVII wieku.

Zdaniem Karola Trollope’a, specjalisty w dziedzinie artylerii i zabytkowych armat, odkryte przy wraku na stanowisku 3 armaty należą do takiego rodzaju armat okrętowych, jakie były odlewane w Szwecji na użytek floty holenderskiej.

Oprócz kul armatnich i innych artefaktów odkrytych przez archeologów przy wraku, wśród znalezisk znajdują się też potłuczone fajansowe płytki z malowanymi ręcznie dekoracjami w niebieskim kolorze na białym tle, jakie od XVII wieku wytwarzano w manufakturach w holenderskim mieście Delft.

Na jednej z płytek widnieje obraz przedstawiający trójmasztowy statek płynący pod banderą holenderską.

Według ekspertów, badany statek mógł należeć do Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej, wielkiej kompanii handlowej działającej od 1602 r. do 1798 r.

Statki tej kompanii regularnie żeglowały wzdłuż północnych wybrzeży Szkocji, korzystając z korzystnych wiatrów oraz unikając niebezpiecznych wód Kanału Angielskiego.

Jedyną odnotowaną w archiwach stratą kompanii poniesioną w Szkocji poza linią archipelagu Szetlandów było przechwycenie przez Francuzów statku „Trompetteer” i spalenie go w 1692 r. u wybrzeży Szkocji w nieznanym dotąd miejscu.

Archeolodzy przypuszczają, że wrak spoczywający na dnie w Zatoce Eddrachilis to właśnie pozostałości tego statku.

Zdaniem archeologa Filipa Robertsona z organizacji Historyczna Szkocja, badanie wraku na stanowisku umożliwia naukowcom bliższe poznanie fragmentu historii handlu morskiego na szlakach przebiegających wzdłuż wybrzeży Szkocji.

Miejsce spoczynku wraku zostało kilkanaście dni temu uznane warunkowo za stanowisko chronione, ale szkocki rząd rozważa nadanie mu stałego, wyższego statusu „morskiego chronionego obszaru historycznego”. (PAP)

jot/ ula/

Copyright © Fundacja PAP 2021