Nauka dla Społeczeństwa

04.05.2024
PL EN
01.05.2013 aktualizacja 01.05.2013

Internauci wybiorą swojego ulubieńca w konkursie FameLab

Internauci mogą nagrodzić ulubionego popularyzatora nauki w konkursie FameLab. Wystarczy kliknąć na „lubię to” pod jego kandydaturą. Zwycięzców drugiej edycji konkursu poznamy w sobotę, 11 maja.

Głosowanie internautów potrwa od 29 kwietnia do północy 10 maja. Filmy z zapisem półfinałowych prezentacji finalistów konkursu zostaną zamieszczone na profilu Centrum Nauki Kopernik w serwisie Facebook: https://www.facebook.com/events/184547575032875/?context=create.

Zwycięży ten uczony, którego występ zdobędzie najwięcej kliknięć „lubię to!”, czyli spotka się z największym entuzjazmem internautów.

Nagrodę specjalną ufundowało też Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które po raz drugi wspiera konkurs. Wybrany finalista pojedzie na wybraną przez niego międzynarodową konferencję naukową. Zdobywcę nagrody wskaże minister nauki, po zapoznaniu się z opiniami jurorów konkursu.

„Język nauki bywa skomplikowany i hermetyczny. Mówienie o naukowych dokonaniach w sposób atrakcyjny i zrozumiały wymaga niezwykłego talentu i wyobraźni. Gratuluję wszystkim, którzy startując w konkursie, podejmują to trudne wyzwanie. Udowadniają, że są wymarzonymi wykładowcami akademickimi, którzy potrafią zarażać pasją do nauki i przybliżać skomplikowane teorie naukowe” – podkreśla minister nauki Barbara Kudrycka.

FameLab to konkurs, w którym w szranki stają naukowcy prowadzący badania w zakresie nauk ścisłych, przyrodniczych, medycznych, rolniczych lub technicznych. Ich zadaniem jest zaprezentowanie zagadnień naukowych w sposób jak najbardziej atrakcyjny i zrozumiały dla „nienaukowej” publiczności w zaledwie trzy minuty.

W wystąpieniu można użyć dowolnych rekwizytów (bez pomocy multimedialnych), o ile jest się je w stanie samodzielnie wnieść i obsłużyć na scenie. Liczy się poprawność merytoryczna wystąpienia, umiejętność jasnego wytłumaczenia naukowych zagadnień oraz interesujący sposób prezentacji.

Podobnie jak podczas półfinału, w skład finałowego jury wejdą: światowej sławy astrofizyk - prof. Marek Abramowicz; kulturoznawca - dr Jacek Wasilewski; zastępczyni dyrektora Centrum Nauki Kopernik, dziennikarka i popularyzatorka nauki - Irena Cieślińska; dziennikarz i publicysta - Piotr Najsztub oraz Monika Koperska, zwyciężczyni ubiegłorocznej polskiej edycji konkursu. Galę Finałową poprowadzi Jan Wróbel – publicysta i historyk.

Zdobywczyni lub zdobywca pierwszego miejsca weźmie udział w międzynarodowym finale konkursu, odbywającym się w Cheltenham w Wielkiej Brytanii, będącym częścią Cheltenham Science Festival. Otrzyma także nagrodę pieniężną (30 tys. zł na cele naukowe i 5 tys. zł na dowolne wydatki). Specjalną nagrodę przyzna jednemu z finalistów również główny partner FameLab, BMW Group Polska. Laureat pojedzie do BMW Welt w Monachium, gdzie na własne oczy przekona się, jak nowoczesne technologie i rozwiązania przekładają się na motoryzację.

FameLab został stworzony w 2005 r. w Wielkiej Brytanii przez organizatorów Cheltenham Festival. Dwa lata później do projektu dołączył British Council, szerząc w świecie ideę popularyzowania nauki. Dziś edycje FameLab odbywają się w ponad 20 krajach na świecie: w Europie, Afryce, Azji i obu Amerykach. W Polsce konkurs współorganizuje Centrum Nauki Kopernik. Jednym z patronów medialnych jest serwis Nauka w Polsce – Polskiej Agencji Prasowej.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024