Nauka dla Społeczeństwa

04.05.2024
PL EN
12.05.2013 aktualizacja 12.05.2013

Marcin Stolarski zwycięzcą drugiej polskiej edycji FameLab

Dr Marcin Stolarski z Centrum Badań Kosmicznych PAN zwyciężył w drugiej polskiej edycji konkursu FameLab na naukowego idola, która w sobotę odbyła się w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. W czerwcu będzie reprezentował Polskę w światowym finale tego konkursu.

FameLab przypomina znane na całym świecie konkursy talentów. Jednak zamiast piosenkarzy, tancerzy czy ekwilibrystów w szranki stają fizycy, inżynierowie, biotechnolodzy i inni badacze z dziedziny nauk ścisłych. Uczeni biorący udział w konkursie mają trzy minuty, żeby w sposób zrozumiały opowiedzieć o ważnych zagadnieniach badawczych, którymi się zajmują.

Dr Stolarski w zwycięskim wystąpieniu wyjaśniał, w jaki sposób powinniśmy chronić tranzystory w urządzeniach elektronicznych i jak robią to naukowcy w laboratoriach. W nagrodę otrzymał 30 tys. złotych na badania naukowe oraz 5 tys. złotych na własne wydatki. Będzie też reprezentował Polskę w międzynarodowym finale konkursu w Cheltehnam w Wielkiej Brytanii, który odbędzie się na początku czerwca.

„Nasze ubrania wytwarzają bardzo dużo ładunków elektrostatycznych i zdarza nam się nam uderzyć jakimś małym piorunem. Dla tranzystorów to odpowiednik jasnego pioruna z nieba, który może je całkowicie zabić. Zabity tranzystor w komputerze powoduje, że cały komputer może być nieużyteczny” - powiedział PAP dr Stolarski.

Drugie miejsce w konkursie jury przyznało Magdalenie Richter, która wyjaśniała, w jaki sposób komórki zwane neutrofilami bronią nasz organizm przed bakteriami. Ostatnie miejsce na podium zajął Maciej Jasiński. Tłumaczył, że cząsteczki zmienione tak, by przypominały swoje lustrzane odbicie, mogą być źródłem nowych lekarstw i szczepionek.

Nagrodę publiczności - semestralny kurs nauki języka angielskiego lub możliwość bezpłatnego przystąpienia do wybranego brytyjskiego egzaminu językowego - otrzymał Piotr Konieczny. W swoim wystąpieniu wyjaśniał, jak ciepło dostarczane w maleńkich magnesach pomaga niszczyć komórki nowotworowe. Swoją nagrodę - udział w dowolnej konferencji naukowej na świecie - przyznało mu też Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ulubieńcem internautów został zaś Artur Franczuk, który opowiedział o szczepionce pzeciwko prątkom gruźlicy i salmonelli. W nagrodę otrzymał rower ufundowany przez BMW Group Polska.  

Laureatów wyłoniło jury, w którym znaleźli się światowej sławy astrofizyk - prof. Marek Abramowicz; kulturoznawca - dr Jacek Wasilewski; zastępczyni dyrektora Centrum Nauki Kopernik, dziennikarka i popularyzatorka nauki - Irena Cieślińska; dziennikarz i publicysta - Piotr Najsztub oraz zwyciężczyni ubiegłorocznej polskiej edycji konkursu - Monika Koperska.

Do udziału w drugiej polskiej edycji konkursu zgłosiło się ponad 60 osób. Organizatorami konkursu są British Council i Centrum Nauki Kopernik.

Konkurs FameLab został wymyślony w 2005 r. w Wielkiej Brytanii przez organizatorów Cheltenham Science Festival. Obecnie przeprowadzany jest w 27 krajach świata - w Europie, Afryce, Azji i obu Amerykach. Zwyciężczyni pierwszej polskiej edycji konkursu Monika Koperska podczas światowego finału w Wielkiej Brytanii zajęła drugie miejsce oraz zdobyła nagrodę publiczności.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ sp/ tot/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024