Archeolodzy przeszukują kretowiska na terenie rzymskiego fortu w Anglii | Nauka w Polsce

Archeolodzy przeszukują kretowiska na terenie rzymskiego fortu w Anglii

Archeolodzy poszukują rzymskich artefaktów na stanowisku w północnej Anglii w nietypowy sposób, badając zawartość kopców usypanych przez krety – informuje serwis internetowy BBC News.

Badania kretowisk prowadzone są w miejscu położenia rzymskiego fortu Epiacum z II wieku, znajdującego się koło dzisiejszego miasta Alston w dystrykcie Eden, w hrabstwie Kumbria w północno-zachodniej części Anglii.

Naukowcy szukają śladów rzymskiej obecności w Epiacum w ten sposób, gdyż organizacja Angielskie Dziedzictwo nie wydała zezwolenia na prowadzenie regularnych prac wykopaliskowych na stanowisku, które znajduje się na liście chronionych pomników historii.

Fort Epiacum powstał w II wieku, kiedy Rzymianie chcieli kontrolować wydobycie ołowiu i srebra w północnej Anglii, a rzymska obecność wojskowa utrzymała się tu do IV wieku, kiedy fort został opuszczony.

Na stanowisku dwukrotnie prowadzono udokumentowane archeologiczne prace wykopaliskowe - w ok. 1810 oraz w 1957 roku – pokrywające niewielką jego część, a mimo ograniczonego zakresu prac nadal widoczne są na powierzchni fundamenty niektórych budowli fortu.

Jak poinformował archeolog Paweł Frodsham, kierujący na stanowisku pracami z udziałem amatorów-ochotników w ramach projektu Archeologia Kompletna, 50 ochotników pod kierunkiem archeologów przesiewa ziemię wypchniętą na powierzchnię przez krety i tworzącą duże kopce.

Zdaniem Frodshama, jakkolwiek by to nie brzmiało zabawnie, przesiewanie ziemi z wielkich kretowisk w Epiacum jest poważną pracą i przynosi wymierne efekty.

Wśród dotychczasowych znalezisk znajdują się liczne fragmenty rzymskich wyrobów ceramicznych i przedmiotów ze szkła, dzięki którym archeolodzy mogą się zorientować w położeniu pod ziemią i charakterze poszczególnych budynków w różnych częściach fortu.

W ziemi wypchniętej na powierzchnię przez krety odkryto też ostatnio fragmenty rzymskich naczyń z gliny stemplowanej - tzw. ceramiki samijskiej - oraz figurkę z brązu przedstawiającą delfina.

Z punktu widzenia archeologów fort Epiacum jest bardzo obiecującym stanowiskiem do prowadzenia w przyszłości regularnych prac wykopaliskowych, gdyż może się okazać jednym z najlepiej zachowanych fortów rzymskich w całym imperium – do czasów współczesnych zachowały się np. dobrze zarysowane cztery linie obronnych wałów ziemnych, otaczających fort. (PAP)

jot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

  • Voyager 1 znowu nadaje poprawnie

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera