Ślady osadnictwa z I wieku i rzymska ceramika na stanowisku w Anglii

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Archeolodzy odkryli w południowej Anglii pozostałości osady z I wieku i rzymskie artefakty – informuje serwis internetowy BBC News.

Odkrycia dokonano na stanowisku położonym w wiosce Barnham w odległości 10 kilometrów na wschód od miasta Chichester, w dystrykcie Arun w hrabstwie West Sussex.

Jak poinformował Jan Mills, główny archeolog z Rady Hrabstwa West Sussex, podczas badań terenu przed planowaną w tym miejscu inwestycją zespół archeologów odkrył pozostałości osady, której początki mogą sięgać okresu przed rzymskim podbojem Brytanii, dokonanym w 43 r. n.e.

Naukowcy odsłonili pozostałości przydomowych dołów na śmieci i odpadki oraz domostw skupionych wokół istniejącego 2000 lat temu, a obecnie wyschniętego stawu.

Wśród wydobytych artefaktów znajdują się rzymskie naczynia ceramiczne, pochodzące z ok. 100 r. n.e. oraz płytki posadzkowe, świadczące o obecności Rzymian w wiosce Barnham już w I wieku.

Płytki tego rodzaju, jak odkryte na stanowisku w Barnham, używane były przez Rzymian przy systemach ogrzewania umieszczanych pod podłogą w większych kamiennych budowlach.

Według naukowców, odkrycie takich płytek wskazuje, że w pobliżu wioski mogła istnieć jakaś większa i ważna dla Rzymian budowla. (PAP)

jot/jjj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne diety chronią zdrowie – pokazuje 20 lat badań

  • Fot. Adobe Stock

    Metaboliczne podstawy autyzmu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera