30.11.2020
PL EN
17.09.2013 aktualizacja 17.09.2013

Dwie polskie uczelnie w prestiżowym rankingu studiów z zarządzania

Kolejny raz dwie warszawskie uczelnie - Akademia Leona Koźmińskiego (25. miejsce) i Szkoła Główna Handlowa (69. miejsce) znalazły się w rankingu studiów magisterskich z zarządzania "Masters in Management 2013", opublikowanym przez dziennik "Financial Times".

W porównaniu z ubiegłorocznym rankingiem dwa pierwsze miejsca pozostały bez zmian. Zwycięzcą tegorocznego rankingu, w którym sklasyfikowano 70 uczelni z całego świata, został University of St Gallen w Szwajcarii. Drugie miejsce przypadło zaś ESCP Europe, kształcącej studentów w pięciu krajach (ma swoje ośrodki we Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii i Włoszech). Trzecie miejsce zajęła niemiecka uczelnia WHU Beisheim.

W rankingu dominują uczelnie z Europy Zachodniej, ale znalazły się w nim także szkoły z Indii, Chin, Australii i Kanady.

O miejscu uczelni w rankingu "Masters in Management 2013" decydują wyniki w trzech głównych kategoriach.

Po pierwsze, uwzględniane są dane na temat kariery zawodowej absolwentów badanych kierunków, wysokości ich zarobków i tempa awansu w korporacyjnej hierarchii (dane te są uzyskiwane dzięki ankietom).

O ocenie decyduje też różnorodność szkoły (np. pod względem odsetka kobiet wśród kadry naukowej, odsetka cudzoziemców w wśród wykładowców i radzie doradczej oraz odsetka cudzoziemców wśród studentów).

Po trzecie oceniane jest "doświadczenie międzynarodowe i badania", czyli np. udział uczelni w programach międzynarodowych i nauka języków obcych.

W tegorocznym zestawieniu podobnie jak przed rokiem znalazły się tylko dwie polskie uczelnie - Akademia Leona Koźmińskiego (ALK) i Szkoła Główna Handlowa (SGH) - obie z Warszawy. O 25. pozycji ALK (która z 28. pozycji zajmowanej w ubiegłym roku awansowała o 3 miejsca) zadecydowało m.in. stosunkowo wysokie wynagrodzenie roczne deklarowane przez absolwentów obecnych na rynku pracy od 3 lat. Wynoszą 53,333 dol.

Poza tym, jak zaznaczają przedstawiciele uczelni, ALK oprócz programu po polsku, oferuje kurs całkowicie w języku angielskim.

"Studia po angielsku przyciągają cudzoziemców i to nie tylko w ramach wymiany, ale także tych, którzy przyjechali do Polski na cały cykl nauki. W ALK uczy się około tysiąca studentów zagranicznych, co sprawia, że nasza uczelnia ma najwyższy poziom umiędzynarodowienia wśród wszystkich polskich uniwersytetów" - zauważa rektor, prof. Witold Bielecki w komunikacie przesłanym PAP.

W tym roku ALK obchodzi 20-lecie istnienia. "To najlepszy prezent na jubileusz, jaki mogliśmy dostać – komentuje wyniki rankingu prof. Bielecki – a jednocześnie potwierdzenie, że młoda polska uczelnia ma szanse wybić się na niezwykle wymagającym międzynarodowym rynku".

69. miejsce w rankingu "FT" zajęła SGH; to gorszy wynik niż w ubiegłym roku (56. miejsce). Rzecznik uczelni, Marcin Poznań tłumaczy - w przesłanym PAP komunikacie - że w tym roku SGH po raz pierwszy zgłosiła do rankingu kierunek "zarządzanie", a w latach ubiegłych w zestawieniu klasyfikowany był kierunek "finanse i rachunkowość" prowadzony przez SGH.

Ranking jest dostępny na stronie: http://rankings.ft.com/businessschoolrankings/masters-in-management-2013

PAP - Nauka w Polsce

alis/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020