Nauka dla Społeczeństwa

30.04.2024
PL EN
21.12.2013 aktualizacja 21.12.2013

Rewitalizacja dwóch zabytkowych budynków Uniwersytetu Warszawskiego

Dwa historyczne budynki Uniwersytetu Warszawskiego - Pałac Tyszkiewiczów-Potockich i dawna Łaźnia Teodozji Majewskiej - przejdą rewitalizację w ramach unijnego programu JESSICA. W czwartek umowę w tej sprawie podpisano w Pałacu Kazimierzowskim w Warszawie.

Środki unijne pomogą odnowić zabytkowe obiekty architektoniczne Warszawy, należące do Uniwersytetu Warszawskiego - Pałac Tyszkiewiczów-Potockich przy Krakowskim Przedmieściu oraz dawną Łaźnię Teodozji Majewskiej przy ulicy Bednarskiej.

W czwartek w Pałacu Kazimierzowskim, w którym mieści się rektorat uczelni, umowę w tej sprawie podpisał rektor UW dr hab. Marcin Pałys i prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Dariusz Kacprzyk. W uroczystości udział wzięli także marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz wiceprezydent m. st. Warszawy Michał Olszewski.

"Uniwersytet za dwa lata ukończy 200 lat. Nic dziwnego więc, że mieścimy się zarówno w nowoczesnych, jak i historycznych budynkach, które najczęściej zajmowane są przez wydziały nauk humanistycznych i społecznych. Są to obiekty zabytkowe, które jednak przez wiele lat nie były utrzymywane w dobrym stanie" - powiedział rektor UW.

"Abyśmy mogli zapewnić rozsądne warunki do nauki i pracy a jednocześnie zachować tę zabytkową substancję, którą szczycimy się zarówno my, jak i Warszawa, potrzebne są pieniądze. Cieszymy się, że mieliśmy okazję, by skorzystać z zupełnie nowego przedsięwzięcia, jakim jest program JESSICA" - podkreślił.

JESSICA (ang. Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas - wspólne europejskie wsparcie na rzecz trwałych inwestycji na obszarach miejskich) jest inicjatywą Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Program umożliwia państwom członkowskim finansowanie inwestycji w przestrzeni miejskiej. Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach inicjatywy pełni funkcję Funduszu Rozwoju Obszarów Miejskich - organizuje inwestorom realizującym projekty miejskie preferencyjne wsparcie finansowe w ramach programu.

Budynek dawnej Łaźni Teodozji Majewskiej przy ulicy Bednarskiej został wzniesiony w latach 1832-35 według projektu Alfonsa Kropiwnickiego; charakterystyczny tympanon jest autorstwa Pawła Malińskiego. Łaźnia powstała tu z inicjatywy teścia Teodozji Majewskiej, Stanisław. Budynek przetrwał II wojnę światową i do dziś pozostaje w niemal niezmienionej formie: uszkodzony portyk odrestaurowano w 1953 r., do części frontowej dobudowano nowe skrzydło. Budynek mieścił m.in. ośrodek kształcenia PZPR. Do 2013 r. w budynku mieściło się I LO "Bednarska".

Rewitalizacja obiektu obejmie remont elewacji i adaptację wnętrz na potrzeby Instytutu Dziennikarstwa UW.

Pałac Tyszkiewiczów-Potockich to jeden z najważniejszych budynków Traktu Królewskiego. Zbudowano go w stylu klasycystycznym w XVIII w. dla Ludwika Tyszkiewicza, hetmana polnego litewskiego, ożenionego z Konstancją Poniatowską, bratanicą króla Stanisława Augusta. W połowie lat 40. XIX w. pałac stał się własnością rodziny Potockich. Ze zniszczeń wojennych ocalało część ścian zewnętrznych i zewnętrznych, łącznie z charakterystycznym balkonem, podpartym czterema figurami Atlasów, wykutych w 1787 r. przez Andrzeja Le Bruna a także dawna łazienka w stylu pompejański oraz kominek z czerwonego marmuru.

Rewitalizacja budynku polegać będzie na remoncie elewacji, dachu, wymianie okien i remoncie reprezentacyjnych sal na pierwszym piętrze. Koniec prac zapowiedziano na rok 2015. (PAP)

pj/ ls/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024