Nauka dla Społeczeństwa

03.05.2024
PL EN
24.01.2014 aktualizacja 24.01.2014

Wynalazcy w gimnazjach poszukiwani

Trwają już zapisy do czwartej edycji programu edukacyjnego dla gimnazjalistów „Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha" - poinformowano podczas czwartkowej konferencji. Program ma zachęcić uczniów do realizowania własnych pomysłów na wynalazki.

W poprzednich edycjach programu młodzi wynalazcy opracowali np. szufladę, która wysuwa się w górę i ma usprawnić życie np. niepełnosprawnych osób. Innym z projektów był bidon, w którym napój chłodzi się podczas jazdy rowerem. Wśród wynalazków zaproponowanych przez uczniów była też torebka z oświetleniem, która mogłaby ułatwić życie wielu paniom. Młodzi innowatorzy wymyślili też obrotową doniczkę, w której kwiaty będą rosnąć prosto, a także ogrzewany nóż, którym z łatwością rozsmarujemy zmrożone masło.

Na jakie pomysły wpadną uczestnicy tegorocznej edycji konkursu, dopiero się okaże. Nauczyciele, którzy chcą, by ich uczniowie wzięli udział w konkursie mogą już zapisywać ich na warsztaty. Zgłoszenia trwają do 14 lutego, ale miejsc na warsztatach jest coraz mniej.

Zanim uczestnicy zgłoszą swój wynalazek, powinni wziąć udział w warsztatach przygotowanych na Politechnikach: Warszawskiej oraz Wrocławskiej. W ofercie jest ok. 50 takich warsztatów pokazujących praktyczną stronę nauk ścisłych.

Podczas zajęć uczniowie pod okiem studentów z kół naukowych Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej będą m.in. budować roboty i motocykle, konstruować makiety mostów, drukować przedmioty w trójwymiarze oraz poznawać sposoby zastosowania biomateriałów. Warsztaty te mają zainspirować młodych innowatorów do samodzielnego rozwiązywania problemów i przygotowywania prototypów.

Uczniowie, którzy wezmą udział w warsztatach będą mogli wystartować w konkursie na wynalazek. "Wynalazek powinien być przyjazny dla środowiska, prosty do zrobienia i niedrogi w produkcji" - precyzuje przedstawiciel organizatorów, Łukasz Kałucki.

Laureaci pierwszego miejsca otrzymają po 1000 zł, drugiego - po trzysta złotych, a trzeciego - po 150 zł. Przewidziano także nagrody rzeczowe dla nauczycieli i szkół.

Podczas inauguracji „Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha" odbyło się w Warszawie spotkanie na temat wspierania kreatywności w polskiej szkole. Dziennikarz Wiktor Niedzicki przekonywał nauczycieli, aby inspirowali swoich podopiecznych. Jego zdaniem można to robić np. przynosząc na lekcje gadżety wykorzystujące nowe technologie, pokazywać uczniom filmy o tym, jak wygląda praca naukowców czy nawet organizować młodzieży wycieczki do instytutów badawczych. Z kolei Wojciech Karcz z organizacji Design Thinking Warsaw wyjaśniał, że projektowanie nie musi być trudne. Wymieniał, że na drodze do opracowania projektu jest kilka punktów: należy poprzez obserwację poznać potrzeby danych osób, zdefiniować problem, wymyślić różne rozwiązania, a następnie stworzyć prototypy. Karcz podkreślał, że prototyp nie od razu musi być doskonały, na początku można go wykonać bardzo prostymi i tanimi metodami.

Zapisy na warsztaty w ramach „Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha” trwają do 14 lutego 2014 r. Nauczyciele rejestrują uczniów, wypełniając formularz zgłoszeniowy zamieszczony na stronie programu www.akademiawynalazcow.edu.pl.

"Nauczyciel może zapisać uczniów na maksymalnie trzy warsztaty, a potem przychodzi z nimi na politechnikę" - wyjaśnił Łukasz Kałucki. Dodał, że jeden nauczyciel może zapisać maksymalnie 15 osób. Udział w Akademii jest bezpłatny, a finałowe zespoły mogą liczyć na dofinansowanie na etapie przygotowywania prototypów wynalazków. Dotychczas w programie uczestniczyło już w sumie 3 tys. uczniów, którzy brali udział w 100 warsztatach i zgłosili swoich 100 wynalazków.

Jednym z patronów medialnych programu jest PAP - Nauka w Polsce.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024