Nauka dla Społeczeństwa

05.05.2024
PL EN
10.04.2014 aktualizacja 10.04.2014

Andersen na teatralnych deskach Centrum Nauki Kopernik

Baśń "Ojciec wie najlepiej” Hansa Christiana Andersena to trzecie przedstawienie, przygotowane dla widzów Teatru Robotycznego w Centrum Nauki Kopernik. Grające w sztuce roboty przemówiły głosami m.in. Marty Lipińskiej i Krzysztofa Kowalewskiego.

"Ojciec wie najlepiej" to pierwsza baśń wystawiana na scenie Teatru Robotycznego CNK. "Jest to też pierwsza premiera spektaklu, który powstał całkowicie w Centrum Nauki Kopernik" - powiedział podczas pokazu prasowego reżyser przedstawienia Paweł Kolanowski. Dwie poprzednie powstały we współpracy z firmami zagranicznymi.

Akcja rozgrywa się w wiejskiej chacie, w której mieszkają główni bohaterowie - starsze i zgodne małżeństwo. Gospodarz wyrusza na targ, by sprzedać konia lub zamienić go na coś bardziej przydatnego w domostwie. Jednak finał tej wyprawy będzie zaskakujący przede wszystkim dla gospodyni, ale też dla widzów przedstawienia.

Jak podkreślił Paweł Kolanowski, "Ojciec wie najlepiej" to utwór zabawny i groteskowy, który przełamuje stereotyp Andersena jako autora baśni ponurych i przygnębiających. Pod jej warstwą dosłowną kryje się opowieść o szczęściu, które daje umiejętność czerpania radości z rzeczy błahych. "Bohaterowie bardzo się kochają i okazuje się, że to bardzo im się opłaca" - zaznaczył Kolanowski.

"Jeszcze w żadnym polskim teatrze ta baśń nigdy nie była wykonywana. Mam nadzieję, że trafi do szerokiego grona widzów. Mamy wyobrażenie Andersena smutnego, piszącego o śmierci. To jest piękny przykład utworu z fantastycznym humorem. To jest coś co można w Andersenie odkryć dla siebie" - powiedziała PAP tłumaczka dzieł Andersena Bogusława Sochańska.

Głosów robotom użyczyli m.in.: Marian Kociniak - jako sam Andersen, Krzysztof Kowalewski, Marta Lipińska i Jarosław Boberek. Muzykę skomponował zespół Małe Instrumenty, a animacje przygotowała Monika Kuczyniecka - autorka teledysków m.in. Czesława Mozila i grupy Voo Voo.

Spektakl będzie można obejrzeć w Teatrze Robotycznym CNK, który otwarty jest codziennie oprócz poniedziałków, w godzinach otwarcia Centrum Nauki Kopernik.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024