Nauka dla Społeczeństwa

30.04.2024
PL EN
08.05.2014 aktualizacja 08.05.2014

Kończy się czas sprzyjający obserwacji Jowisza

Maj to ostatni miesiąc w tym roku, kiedy możemy podziwiać Jowisza w pierwszej połowie nocy - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

"Na początku stycznia tego roku planeta Jowisz znalazła się w opozycji. W następnych miesiącach przeszła na wieczorne niebo i przez prawie cała zimę i początek wiosny mieliśmy bardzo dobre warunki do jej obserwacji. Teraz one zaczynają się kończyć i maj jest ostatnim miesiącem w tym roku, który pozwala na komfortowe, wieczorne obserwacje Jowisza" - przypomniał astronom.

Dodał, że największa planeta Układu Słonecznego świeci obecnie z jasnością -1.8 magnitudo, a więc jest trochę jaśniejsza od Syriusza - najjaśniejszej gwiazdy na niebie. "Jowisza znajdziemy w konstelacji Bliźniąt. Godzinę po zachodzie Słońca, odnajdziemy go 30 stopni nad zachodnim horyzontem. Warunki do jego obserwacji wciąż się jednak pogarszają. Pod koniec miesiąca ta wysokość zmniejszy się już do tylko kilkunastu stopni" - powiedział naukowiec.

W czerwcu warunki do obserwacji Jowisza będą już bardzo słabe, a w lipcu planeta zniknie w blasku Słońca. "Do złączenia na sferze niebieskiej Jowisza z naszą dzienną gwiazdą dojdzie dokładnie 24 lipca o godzinie 22.44 naszego czasu, po czym planeta przejdzie na poranne niebo. Trudno jednak liczyć na jej dojrzenie w sierpniu, bo odległość Jowisza od Słońca będzie wtedy zbyt mała. Dopiero we wrześniu warunki poprawią się na tyle, że obserwacje staną się znów w miarę komfortowe" - opisał dr Olech.

Warto więc - zachęca astronom - wykorzystać pierwszą połowę maja, aby skierować swoje lunety i teleskopy na Jowisza. "Już przy powiększeniu kilkudziesięciu razy dojrzymy piękną tarczę planety z dwoma pasami równikowymi. Co więcej, będziemy mogli podziwiać zmieniające się konfiguracje galileuszowych księżyców tej planety" - powiedział.

PAP - Nauka w Polsce

aol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024