Nauka dla Społeczeństwa

06.05.2024
PL EN
08.05.2014 aktualizacja 08.05.2014

W sobotę finał konkursu FameLab

Dziesięciu młodych popularyzatorów nauki już w sobotę zmierzy się w finale trzeciej polskiej edycji konkursu FameLab. Ich trzyminutowych, trzymających w napięciu prezentacji, będzie można wysłuchać 10 maja w Centrum Nauki Kopernik (CNK) w Warszawie.

W konkursie FameLab w szranki stają naukowcy prowadzący badania z nauk ścisłych, przyrodniczych, medycznych, rolniczych lub technicznych. Każdy z dziesięciorga finalistów pokaże, że o nauce można mówić w zrozumiały, przystępny, fascynujący sposób i to w zaledwie trzy minuty.

Serwis PAP - Nauka w Polsce jest patronem medialnym konkursu.

W gronie finalistów znaleźli się badacze prowadzący działalność naukową w Białymstoku, Gliwicach, Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Po raz pierwszy wśród najlepszych są także naukowcy związani na co dzień z zagranicznymi uczelniami w Edynburgu, Nottingham i Monachium.

Na scenie podczas finałowej gali wystąpią: dr Joanna Bagniewska, Tomiła Łojewska, Mariana Kozłowska, Tomasz Jakubek, dr Barbara Pietrzak, Malwina Roszkowska-Chojecka, Michał Kępa, Natalia Woźniak, Justyna Zaremba-Lesiak i Damian Sojka.

Finałowe występy oceni jury, w którym znaleźli się światowej sławy astrofizyk - prof. Marek Abramowicz; kulturoznawca - dr Jacek Wasilewski; zastępczyni dyrektora Centrum Nauki Kopernik, dziennikarka i popularyzatorka nauki - Irena Cieślińska; dziennikarz i publicysta - Piotr Najsztub. Galę finałową poprowadzi publicysta i historyk Jan Wróbel.

Zwycięzca weźmie udział w międzynarodowym finale konkursu, odbywającym się w Cheltenham w Wielkiej Brytanii, będącym częścią Cheltenham Science Festival. Otrzyma także nagrodę pieniężną w wysokości 30 tys. zł na cele naukowe i 5 tys. zł na dowolne wydatki.

Jeden z finalistów otrzyma wyróżnienie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego – pokrycie kosztów udziału w dowolnie wybranej naukowej konferencji międzynarodowej na terenie Europy. Swoje nagrody przygotowali także partnerzy wspierający konkurs. British Council w Polsce opłaci zwycięzcy kurs lub egzamin językowy. BASF Polska trzem wybranym przez siebie finalistom ufunduje pobyt w Ludwigshafen w Niemczech, gdzie znajduje się największy na świecie zintegrowany produkcyjny kompleks chemiczny, będący siedzibą firmy. Z kolei BMW Group Polska przyzna nagrodę dla najbardziej elektryzującego i innowacyjnego uczestnika FameLab i zabierze go do fabryki firmy w Lipsku.

Finał konkursu odbędzie się w sobotę 10 maja o godz. 19. w Centrum Konferencyjnym Centrum Nauki Kopernik. Wstęp na Galę Finałową jest wolny, ilość miejsc jest jednak ograniczona. Przestrzeń wewnątrz budynku zostanie specjalnie zaaranżowana, m.in. przed wejściem zostanie rozwinięty fuksjowy dywan na wzór największych Oscarowych Gali, a finaliści talent show – jak prawdziwe gwiazdy nauki – zostaną dowiezieni limuzynami BMW na ostateczne konkursowe starcie. Na publiczność będą czekać pełne atrakcji strefy "Wkręć się w naukę!", gdzie transmitowany będzie przebieg Gali.

FameLab powstał w 2005 r. w Wielkiej Brytanii przez organizatorów Cheltenham Festivals. Dwa lata później do projektu dołączył British Council, szerząc w świecie ideę popularyzowania nauki. Dziś edycje konkursu odbywają się w ponad 20 krajach na świecie: w Europie, Afryce, Azji i obu Amerykach.

Zwyciężczyni pierwszej polskiej edycji konkursu Monika Koperska podczas światowego finału w Wielkiej Brytanii zajęła drugie miejsce oraz zdobyła nagrodę publiczności. Laureat drugiej polskiej edycji wywalczył miejsce w pierwszej dziesiątce międzynarodowego finału.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024