Trzy polskie zespoły w światowym finale mistrzostw programowania | Nauka w Polsce

Trzy polskie zespoły w światowym finale mistrzostw programowania

Zespoły z Uniwersytetów: Jagiellońskiego, Warszawskiego i Wrocławskiego wystartują w światowym finale Akademickich Mistrzostw w Programowaniu Zespołowym (ACM-ICPC). Finały odbędą się w dniach 22-26 czerwca w Jekaterynburgu w Rosji.

Do finału dotarły 122 drużyny studentów-programistów z całego świata. Wśród najlepszych zespołów są trzy zespoły z polskich uczelni: drużyna Jagiellonian z UJ (Jakub Adamek, Igor Adamski i Piotr Bejda), Warsaw Eagles 2014 z UW (Jarosław Błasiok, Tomasz Kociumaka, Jakub Oćwieja) oraz drużyna UWr1 z UWr (Anna Piekarska, Tomasz Syposz, Jakub Tarnawski)

Podczas światowych mistrzostw trzyosobowe drużyny będą miały jeden komputer i pięć godzin na rozwiązanie problemów algorytmicznych, które mogłyby wystąpić w życiu. Niektóre zadania będą wymagały wiedzy, inne - umiejętności rozwiązywania złożonych problemów. Poza tym liczyć się będzie umiejętność pracy zespołowej i pracy pod presją czasu. Każde błędne rozwiązanie karane jest odjęciem cennych minut.

Najlepsza drużyna otrzyma w nagrodę 16,5 tys. dolarów, miejsca od drugiego do czwartego nagrodzone będą po 7,5 tys. dol., kolejne trzy miejsca - po 4,5 tys. dol., a miejsca od 9. do 12. związane są z nagrodami wynoszącymi po 2.250 dol.

Do światowego finału dotarły drużyny, które przeszły eliminacje podczas Akademickich Mistrzostw Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym pod koniec ub. roku. Wtedy drużyny młodych programistów z UJ i UW zajęły odpowiednio drugie i trzecie miejsce.

Akademickie Mistrzostwa w Programowaniu Zespołowym (ICPC) organizowane są przez Association for Computing Machinery, stowarzyszenie informatyków praktyków i teoretyków. Są to najstarsze, najbardziej prestiżowe i największe pod względem liczby uczestników zmagania tego typu. Biorą w nich udział trzyosobowe reprezentacje uczelni z całego świata. W ubiegłym roku w eliminacjach regionalnych o wejście do finału walczyło ponad 29 tys. studentów z ponad 2300 uczelni ze wszystkich kontynentów.

Szczegóły na stronie zawodów http://icpc.baylor.edu/

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera