14.08.2020
PL EN
24.06.2014 aktualizacja 24.06.2014

Konferencja: jak popularyzować wiedzę w mediach?

O tym, jaką rolę pełnią dziennikarze w popularyzowaniu wiedzy oraz co zrobić, by naukowcom częściej udawało się "przebić" do mediów z ambitnymi treściami - będą dyskutować 26-27 czerwca w Krakowie uczestnicy naukowej konferencji. Organizatorem sesji jest Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UJ.

"Media - Dziennikarze - Wiedza. Media masowe w procesach rozpowszechniania i popularyzacji wiedzy" - to pełen tytuł dwudniowej sesji, która zgromadzi medioznawców, specjalistów od komunikacji społecznej i dziennikarzy z całego kraju. Obrady odbędą się na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Podczas obrad pojawią się takie następujące kwestie: jak dziennikarze wywiązują się z upowszechniania wiedzy naukowej? Jak media komunikują o przyrodoznawstwie, a jak o humanistyce i naukach społecznych? Czy środki masowego przekazu pełnią dziś jeszcze rolę edukacyjną – i w jakim stopniu? I wreszcie: jak sprawić, żeby rzetelna popularyzacja nauki zajmowała więcej miejsca w prasie, internecie czy telewizji?

Wśród tematów poszczególnych referatów znajdą się m.in. trudny dialog między naukowcami a dziennikarzami, używanie metafor w popularyzacji nauki oraz problemy z rzetelnością przekazu na przykładzie relacji medialnych z epidemii ptasiej i świńskiej grypy.

Organizatorzy przygotowali także sesję warsztatową, w czasie której o swojej pracy opowiedzą doświadczeni dziennikarze-popularyzatorzy nauki: Bogdan Miś, były redaktor "PC Magazine" i "Wiedzy i Życia", Wiktor Niedzicki (TVP), Wojciech Brzeziński (Polsat News) i Michał Kuźmiński ("Tygodnik Powszechny").

Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć na stronie:

http://www.media.uj.edu.pl/documents/1384650/17155065/Program-konferencji.pdf

Konferencja odbędzie się w ramach oficjalnych obchodów Jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego.

PAP - Nauka w Polsce

szl/ mrt/

Copyright © Fundacja PAP 2020