Gdyński Experyment świętuje rok w nowej odsłonie | Nauka w Polsce

Gdyński Experyment świętuje rok w nowej odsłonie

Ponad 280 tys. gości odwiedziło gdyńskie Centrum Nauki Experyment od września 2013 roku, kiedy pokazało ono zwiedzającym swoją odmienioną, nowoczesną odsłonę. Z tej okazji na najbliższy weekend placówka przygotowała dla swoich gości wiele atrakcji np. ścieżkę edukacyjną tropem wynalazców i ich dzieł.

Centrum Nauki Experyment istnieje od 2007 roku, ale to we wrześniu 2013 roku nastąpiła przełomowa zmiana. Centrum ukazało się zwiedzającym w odmienionej, nowoczesnej odsłonie. Po rozbudowie, dofinansowanej częściowo ze środków unijnych, znalazło się w nim 120 nowych, interaktywnych stanowisk zapraszających do twórczego eksperymentowania i odkrywania naukowych ciekawostek.

Od momentu otwarcia nowych wystaw do końca sierpnia Experyment odwiedziło blisko 284 tys. gości. To ponad 23,5 tysiąca zwiedzających miesięcznie. Rekordowym miesiącem okazał się sierpień, kiedy z wystawy skorzystało ponad 30 tys. osób. W przestrzeni centrum znajduje się dokładnie 159 interaktywnych stanowisk.

\"Oznacza to, że nawet gdyby każdy z odwiedzających choć raz przeprowadził eksperyment przy połowie eksponatów, a goście przecież często wracają do poszczególnych stanowisk, to od 7 września 2013 roku centrum zanotowało ponad 22 miliony interakcji\" - wyliczają przedstawiciele Experymentu w przesłanym komunikacie.

Z tej okazji, w najbliższy weekend, na każdego odwiedzającego centrum ucznia będzie czekał prezent: kolorowy plan lekcji. Oprócz tego na wystawie będzie można skorzystać z dodatkowych atrakcji, krążących wokół tematu wynalazczości. \"Podczas otwartych warsztatów wspólnie konstruować będziemy pojazdy kołowe w oparciu o sporządzone wcześniej modele i szablony np. pierwszy wóz bojowy czy łazik kosmiczny. Zagramy też w grę, dzięki której będzie można sprawdzić swoją wiedzę na temat przełomowych dla losów ludzkości wynalazków\" - zapowiadają organizatorzy wydarzenia.

Z kolei korzystając ze specjalnej ścieżki edukacyjnej, wiodącej przez różne stanowiska na wystawie, będzie można poznać bliżej genialnych wynalazców i ich dzieła oraz przekonać się, o ile nasze życie byłoby trudniejsze bez ich pracy.

W nowoczesnym budynku Experymentu, na 3,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni, mieści się jednorazowo 700 zwiedzających. Centrum ma trzy sale edukacyjno-warsztatowe i kilkudziesięciu edukatorów - entuzjastów nauki, potrafiących w przystępny sposób wyjaśnić nawet najbardziej skomplikowane zależności świata nauki.

W placówce można korzystać z czterech wystaw stałych. Pierwsza z nich - Hydroświat zaprasza do poznania tajemnic wodnego świata. Drzewo życia to wystawa skupiająca się na zagadnieniach przyrodniczych, gdzie zwiedzający mogą z bliska podejrzeć zachowania zwierząt, a nawet zobaczyć świat ich oczami. Wystawa Niewidoczne siły pokaże fizyczny wszechświat bez uciekania się do wzorów i wykresów. W sekcji Akcja - Człowiek zwiedzających czeka wyprawa w głąb ludzkiego ciała. Dzięki multimedialnym manekinom mogą zajrzeć do środka ludzkiego organizmu, poznając zachodzące w nim procesy.

Oprócz stałej ekspozycji, Centrum oferuje również szereg dodatkowych atrakcji i wystaw czasowych. Jedną z nich jest podróż do Wirtualnego Świata Wynalazków Leonardo Da Vinci – wystawy ukazującej dzieła geniusza renesansu za pomocą technologii Rozszerzonej Rzeczywistości.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Śląskie/ Wodzisławski projekt edukacyjny powalczy o nagrodę Centrum Nauki Kopernik

  • Fot. Adobe Stock

    Lublin/ Zabytki archeologiczne w 3D na wirtualnej wystawie w ramach polsko-norweskiej współpracy

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera