Papierosowy popiół pomaga usuwać arsen z wody

Odpad, jakim jest popiół papierosowy, można wykorzystać do oczyszczania wody tam, gdzie nie jest dostępna specjalna aparatura – informuje pismo „Industrial & Engineering Chemistry Research”.

Związki arsenu od wieków znane są ze swoich toksycznych właściwości. Mogą uszkadzać układ nerwowy, pokarmowy, oddechowy oraz skórę, powodując miedzy innymi nadciśnienie, cukrzycę, choroby układu krążenia oraz nowotwory. W kilkudziesięciu krajach – zwłaszcza Argentynie, Bangladeszu, Chile, Indiach i Meksyku - część źródeł wody zawiera tyle arsenu, że jest on niebezpieczny dla zdrowia.

Co prawda wodę można oczyszczać za pomocą odpowiedniej aparatury, jednak jest ona zbyt droga i skomplikowana jak na możliwości wielu krajów, zwłaszcza, gdy chodzi o obszary wiejskie.

Naukowcy próbowali wykorzystać do oczyszczania wody między innymi skórki bananów i łuski ryżu, jednak te zastępcze środki miały ograniczoną skuteczność.

Jiaxing Li z chińskiego Instytutu Fizyki Plazmy w Hefei i jego współpracownicy postanowili wykorzystać porowatą strukturę popiołu papierosowego, o który nietrudno w najuboższych nawet regionach. Za pomocą prostej i taniej, jednoetapowej metody pokryli cząsteczki popiołu tlenkiem glinu. Otrzymany materiał usuwał z zanieczyszczonej wody ponad 96 proc. arsenu, obniżając jego zawartość do poziomu uważanego za bezpieczny przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). (PAP)

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wykryto trwającą aktywność wulkaniczną na Wenus

  • Fot. Adobe Stock

    Prehistoryczni łowcy polowali na karłowate słonie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera