04.12.2020
PL EN
19.11.2014 aktualizacja 19.11.2014

Przemysław Wojtaszek - w fascynującym świecie roślin i biologii

Źródło: Bogdan Jackowiak Źródło: Bogdan Jackowiak

Koordynacja ogólnopolskiej Nocy Biologów i polskiej edycji akcji„Fascynujący świat roślin" to specjalność prof. Przemysława Wojtaszka. W imprezach wzięło udział odpowiednio: 80 tys. osób i ponad 17 tys. gości. Sam prof. Wojtaszek został zaś członkiem czteroosobowego zespołu światowych koordynatorów akcji.

Prof. Przemysław Wojtaszek jest finalistą X edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Znalazł się w trójce finalistów w kategorii Popularyzatorzy Indywidualni - Naukowcy.

Kandydat pracuje na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 13 lat przygotowuje duże imprezy popularyzatorskie, skierowane do jak najszerszego grona odbiorców.

"Równie dobrze czuje się mając na widowni grupy wczesnoszkolne, jak i uczestników Uniwersytetu III Wieku; gimnazjalistów czy licealistów, jak i ludzi wypoczywających na wakacjach w środku Kaszub; naukowców reprezentujących różne dziedziny i obszary wiedzy, jak i mieszkańców Poznania, Wielkopolski, województw ościennych. Dba jedynie o to, by poziom przekazu był zawsze zrozumiały dla potencjalnej grupy odbiorców" - wyjaśnia dziekan Wydziału Biologii UAM, prof. Bogdan Jackowiak.

Przemysław Wojtaszek od 2009 r. prowadzi wykłady i koordynuje działania podejmowane na Wydziale Biologii UAM w ramach Nocy Naukowców. Od 2009 r. biolog zorganizował pięć edycji tego wydarzenia, by dopiero w 2014 roku przekazać koordynację innej osobie. Wciąż pozostaje jednak „dobrym duchem” akcji.

Jest też pomysłodawcą, organizatorem i koordynatorem krajowym ogólnopolskiej „Nocy Biologów”. Uczestniczą w nim wydziały przyrodnicze uniwersytetów oraz niektóre ogrody botaniczne. W pierwszej edycji było to 16 jednostek z całego kraju, a w drugiej - już 20. Obecnie trwają przygotowania do czwartej edycji, która odbędzie się 9 stycznia 2015 roku. Szacuje się, że w dotychczasowych edycjach miejsca akcji odwiedziło ponad 80 tys. uczestników. Stronę internetową akcji (www.nocbiologow.pl) do dziś odwiedziło prawie 660 tys. internautów.

Prof. Wojtaszek został też koordynatorem narodowym światowej akcji „Fascynujący świat Roślin”. Pierwsza edycja imprezy, która ma pokazać znaczenie roślin w codziennym życiu, odbyła się w maju 2012 roku. W wydarzeniu uczestniczyły instytucje z 39 krajów świata, ze wszystkich kontynentów, a Polska wpisała się bardzo mocno w światową mapę imprez prowadzonych pod wspólnym hasłem „Fascynujący Świat Roślin”. W kraju 37 jednostek zorganizowało ok. 150 wydarzeń. Organizatorzy odnotowali ponad 17 tys. gości.

Wyrazem uznania dla prof. Wojtaszka stało się zaproszenie do wygłoszenia wykładu w ramach sesji specjalnej „Science and Society”, podsumowującej sukces akcji, na wspólnej konferencji European Plant Science Organization i Europejskiej Federacji Towarzystw Biologii Roślin we Freiburgu.

Druga edycja Dnia Roślin odbyła się w maju 2013 roku. Uczestniczyło w niej już ponad 50 krajów na świecie, a Polska odniosła w niej spektakularny sukces. Na ponad tysiąc wydarzeń zorganizowanych we wszystkich krajach, ponad 500 zostało przygotowanych w Polsce. Obecnie trwają przygotowania do trzeciej edycji – Fascination of Plants Day 2015. Prof. Wojtaszka zaproszono zaś do czteroosobowego zespołu światowych koordynatorów akcji.

Prof. Wojtaszek popularyzacją nauki zaczął się zajmować już 13 lat temu. Wtedy to włączył się w ogólnouniwersyteckie wykłady otwarte „Problemy biologii” prowadzone przez Wydział Biologii UAM, a także w cykl wykładów „Letnie Spotkania z Nauką”, organizowanych przez Ewę i Marka Kulczykowskich – laureatów konkursu Popularyzator Nauki 2012. W dotychczasowych 13 edycjach spotkań, prof. Wojtaszek wygłosił sześć wykładów. W uznaniu tych zasług, w roku 2014 na terenie ośrodka w Czarlinie-Skoczkowo posadzono drzewo jego imienia. Kandydat jest również aktywnym wykładowcą Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

"Pasja popularyzatorska prof. Wojtaszka rozwijała się powoli, lecz systematycznie, przechodząc od małych form wykładowych i publikacyjnych do organizacji dużych działań popularyzatorskich, także w skali kraju, a nawet międzynarodowej" - podsumował osiągnięcia finalisty prof. Bogdan Jackowiak.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ lt/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020