02.12.2020
PL EN
21.08.2015 aktualizacja 21.08.2015

Festiwal archeologiczny "Dwa Oblicza" w Karpackiej Troi

PAP © 2015 / Darek Delmanowicz PAP © 2015 / Darek Delmanowicz

Blisko 800 wojów i rzemieślników w najbliższy weekend przypomni odwiedzającym skansen archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy k. Jasła (Podkarpackie) materialne i duchowe strony życia ludzi w początkach epoki brązu oraz we wczesnym średniowieczu.

W Trzcinicy odbędzie się 5. edycja Karpackiego Festiwalu Archeologicznego \"Dwa Oblicza\"; skansen jest oddziałem Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

\"Tegoroczny festiwal wzbudził duże zainteresowanie. Z kraju i zagranicy napłynęło ponad 800 zgłoszeń od rzemieślników oraz grup zajmujących się rekonstrukcją epoki brązu i wczesnego średniowiecza. Karpacka Troja wraz z jej niezwykłymi dziejami przyciąga pasjonatów historii\" – powiedział dyrektor Muzeum Podkarpackiego Jan Gancarski.

Dzięki grupom rekonstrukcji historycznych będzie można obejrzeć m.in. repliki wczesnośredniowiecznych machin oblężniczych, turnieje, pokazy rzemieślnicze, prezentacje sztuki kulinarnej naszych przodków. Zaplanowano także m.in. inscenizacje bitwy o gród w Trzcinicy oraz rekonstrukcje niektórych obrzędów i zwyczajów.

Dyrektor muzeum zauważył, że \"celem przedsięwzięcia jest przybliżenie rozmaitych aspektów życia ludzi w obu epokach\". \"Każdy, kto w najbliższy weekend odwiedzi Karpacką Troję wyjdzie z niej bogatszy o wiedzę dotyczącą czasów, w których w Trzcinicy funkcjonował jeden z najpotężniejszych grodów obronnych\" - podkreślił Gancarski.

W trakcie festiwalu będzie można również zwiedzić obóz wojów, wysłuchać koncertu muzyki dawnej czy wziąć udział w zapomnianych już grach i zabawach.

Uczestnicy festiwalu \"Dwa Oblicza\" będą mogli także ze znajdującej się w skansenie 40-metrowej platformy widokowej obserwować m.in. Beskid Niski. Przy dobrej pogodzie z platformy można dostrzec nawet odległe o ponad 100 km szczyty Tatr.

W Trzcinicy w latach 2000-1650 przed Chrystusem mieszkała ludność grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej, pozostającej pod silnymi wpływami zakarpackimi. Potem, między 1650 a 1350 rokiem p.n.e., żyła tam ludność zakarpacka kultury Otomani-Fuzesabony o bardzo wysokim poziomie cywilizacyjnym.

Z kolei między VIII a XI stuleciem w Trzcinicy znajdował się centralny gród jednego z plemion zamieszkujących w tamtym czasie Małopolskę. Najprawdopodobniej został zniszczony w wyniku pożaru u schyłku panowania Mieszka II.

Skansen Karpacka Troja powstał w miejscu, gdzie w latach 90. archeolodzy znaleźli ponad 160 tys. różnego rodzaju zabytkowych przedmiotów i obiektów. Zajmuje powierzchnię ośmiu hektarów, na której znajduje się m.in. ponad 150 metrów zrekonstruowanych wałów obronnych, 18 chat oraz dwie bramy prowadzące do grodu.

Poprzednia edycja festiwalu \"Dwa Oblicza\" zgromadziła ponad pięć tysięcy osób.

PAP - Nauka w Polsce

kyc/ mhr/

Copyright © Fundacja PAP 2020