Ministerstwo Edukacji i Nauki

29.11.2021
PL EN
19.09.2015 aktualizacja 19.09.2015

Organiczne zanieczyszczenia sprzyjają cukrzycy ciążowej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

U kobiet narażonych na początku ciąży na działanie zanieczyszczeń organicznych, zwłaszcza PCB, cukrzyca ciążowa występuje ponad 4 razy częściej - wykazały greckie badania opublikowane przez pismo Diabetologia.

Cukrzyca ciążowa stanowi zagrożenie dla dziecka, a ponadto u 30-45 proc. kobiet, u których ją stwierdzono w ciągu kolejnych 15 lat rozwija się cukrzyca typu 2.

Prof. Leda Chatzi z Uniwersytetu Kreteńskiego w Heraklionie zaprezentowała swoje badania na dorocznym zjeździe Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą w Sztokholmie.

Wynika z nich, że 10-krotnie zwiększone narażenie na zanieczyszczenia organiczne we wczesnej ciąży wiąże się z 4,4 raza większym ryzykiem wystąpienia cukrzycy ciążowej.

Trwałe zanieczyszczenia organiczne (TZO) to grupa różnorodnych substancji. Należą do nich na przykład polichlorowane bifenyle (PCB) oraz pestycydy chloroorganiczne, które są odporne na biodegradację i niemal wszechobecne w środowisku.

Zarówno badania epidemiologiczne, jak i przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że ekspozycja na związki chemiczne zaburzające gospodarkę hormonalną – takie jak TZO - była związana z występowaniem cukrzycy typu 2 oraz zaburzeń metabolicznych. Niewiele jednak było wiadomo na temat ekspozycji POP w okresie ciąży i rozwoju cukrzycy ciążowej (GDM).

Dichlorodifenylodichloroetylen (DDE), produkt rozpadu DDT oraz heksachlorobenzen (HCB) to syntetyczne substancje chemiczne, które były używane powszechnie jako pestycydy. Z kolei PCB znajdują zastosowanie w wielu procesach przemysłowych. Substancje te są zakazane od dziesięcioleci, ale pozostają w środowisku, kumulując się w organizmach zwierząt i ludzi.

Celem badania przeprowadzonego na grupie 639 kobiet było określenie, w jakim stopniu narażenia na niskie poziomy różnych TZO w pierwszym trymestrze ciąży wiąże się z ryzykiem cukrzycy ciążowej. W pierwszym trymestrze autorzy zbadali stężenie PCB, DDE i HCB, w surowicy kobiet metodą spektrometrii masowej. Badania pod kątem cukrzycy ciążowej (GDM) zostały przeprowadzone pomiędzy 24. a 28. tygodniem ciąży.

Okazało się, że 10-krotnemu wzrostowi poziomu PCB we krwi towarzyszyło 4,4-krotnie większe prawdopodobieństwo cukrzycy ciążowej.

Jak podsumowują autorzy, wyniki sugerują, że kobiety z wysokim poziomem PCB we wczesnej ciąży są bardziej zagrożone cukrzycą ciążową. Potrzebne są dalsze badania aby potwierdzić uzyskane wyniki i ocenić potencjalne mechanizmy biologiczne zjawiska. Na całym świecie cukrzyca ciążowa występuje coraz częściej.(PAP)

pmw/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021