Nauka dla Społeczeństwa

05.05.2024
PL EN
18.09.2015 aktualizacja 18.09.2015

W sobotę inauguracja XIX Festiwalu Nauki w Warszawie

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Ponad tysiąc naukowych atrakcji: wycieczek do laboratoriów, debat, warsztatów czeka na gości XIX Festiwalu Nauki, który w sobotę rozpocznie się w Warszawie. Festiwal zainauguruje debata o powodach i konsekwencjach wyludniania się Polski.

Festiwal oficjalnie rozpocznie się 19 września, a zakończy 27 września. Jednak pierwszym wydarzeniem XIX Festiwalu Nauki będzie - określana jako prolog - debata z okazji 100. rocznicy urodzin prof. Davida Shugara. Odbędzie się ona w piątek, 18 września. Uczestniczący w niej profesorowie Bogdan Lesyng, Marek Demiański, Piotr Durka, Magorzata Kossut i Piotr Stępień zastanowią się, jakiego stopnia prawa fizyki rządzące naszym światem determinują mechanizmy powstania życia, czy przyszłe złożone systemy informatyczne - w szczególności klasyczne i kwantowe komputery - mogą być obdarzone świadomością.

Festiwal oficjalnie zainauguruje sobotnia debata "Znikający Polak". Jej uczestnicy porozmawiają o powodach, konsekwencjach i działaniach, które mogą zapobiec wyludnianiu się Polski np. zahamowaniu emigracji Polaków, czy imigracji z innych krajów.

Uczestnicy tegorocznych debat głównych festiwalu dowiedzą się też m.in. po co komu matematyka, jaki obraz Polski stworzył Jan Długosz, czy pewna skala nierówności społecznych przyspiesza tempo wzrostu gospodarczego, czy pamięć jest w głowach czy pomiędzy ludźmi, jak kryptolodzy zmieniali losy świata. Na zakończenie organizatorzy przygotowali debatę z okazji 100-lecia teorii względności. Słuchacze będą mogli sobie przypomnieć, na czym polega istota ogólnej teorii względności i czy posługujemy się nią na co dzień.

Jak co roku dzieci od 5. do 12. roku życia oraz ich rodzice skorzystają z atrakcji IX Festiwalu Małego Człowieka, który odbędzie się w weekend 26 i 27 września. Naukowe atrakcje dla najmłodszych przygotowano na Wydziale Fizyki, Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej oraz na terenie campusu głównego uczelni. W programie m.in. odpowiedź na pytanie, co się kryje w brzuszku, zabawki fizyczne, (nie)zwykłe tajemnice dźwięków, kolorowa matematyka, pokaz z suchym lodem, oraz pokazy pierwszej pomocy.

Festiwal będzie też świetną okazją do obejrzenia laboratoriów instytucji naukowych. W tym roku do siebie zaprasza m.in. Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika. W niedzielę, 20 września od godz. 9.00 pod okiem dr. Stanisława Bajtlika będzie można nie tylko zwiedzać pracownie i laboratoria, ale skorzystać z cyklu wykładów, czy obejrzeć pokaz plam na Słońcu.

Na zwiedzanie Magazynu Zbiorów Muzeum Geologicznego zaprasza też Państwowy Instytut Geologiczny-Państwowy Instytut Badawczy. Muzeum Geologiczne PIG-PIB w swoich zbiorach ma pełny zakres materiałów naukowych dotyczących budowy geologicznej naszego kraju. Kolekcja minerałów, skał oraz skamieniałości liczy sobie ponad 500 tys. okazów i wciąż jest powiększana. W środę, 23 września, będzie można nie tylko obejrzeć zbiory, ale też odwiedzić stanowisko pracy skanera 3D, wykorzystywanego do przygotowywania cyfrowych modeli najważniejszych okazów.

Tradycyjnie już na wycieczkę do reaktora jądrowego Maria w Świerku zaprasza Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Uczestnicy wycieczki, która odbędzie się 22 września, dowiedzą się, jak pracuje reaktor jądrowy, jak dba się o jego bezpieczeństwo, do czego wykorzystuje się promieniowanie jonizujące.

Podczas festiwalu redakcja tygodnika "Polityka" zaprezentuje cztery filmy z cyklu „Pionierzy” reportera naukowego - Karola Jałochowskiego. Bohaterami cyklu są: Roy Glauber (najmłodszy i prawdopodobnie ostatni żyjący naukowy uczestnik projektu Manhattan i noblista z 2005 roku), Daniel Dennett (amerykański filozof), Gregory Chaitin (matematyk, badacz złożoności) i Julian Barbour (niezależny, ale stowarzyszony z uniwersytetem w Oksfordzie fizyk i historyk nauki). Filmy będzie można obejrzeć między 21 a 24 września w siedzibie redakcji przy ul. Słupeckiej 6.

Pierwsza edycja warszawskiej imprezy popularyzującej naukę odbyła się w 1997 roku. Był to pierwszy polski festiwal nauki. W ślad za nim powstało ok. 20 festiwali nauki, sztuki i techniki w miastach akademickich w całej Polsce. W minionych latach festiwal gościł od 45 tys. do nawet 75 tys. miłośników nauki. Każdego roku w ramach festiwalu odbywa się ponad tysiąc spotkań, przygotowywanych przez ponad sto instytucji naukowych, badawczych i edukacyjnych.

Szczegółowe informacje na temat festiwalu i jego program są dostępne na stronie: www.festiwalnauki.edu.pl

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024