19.09.2020
PL EN
07.10.2015 aktualizacja 07.10.2015

NCBiR: ponad 160 mln zł na innowacyjne projekty lotnicze

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ponad 160 mln zł wyniesie dofinansowanie UE dla 18 spośród 29 zgłoszonych projektów w konkursie programu "InnoLot" - poinformowało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Wsparcie trafi na rozwój technologii lotniczych, a wkład własny przedsiębiorców wyniesie ok. 96 mln zł.

Konkurs programu "InnoLot - innowacyjne lotnictwo" był skierowany do firm, które chcą uzyskać wsparcie na sfinansowanie projektów dotyczących nowoczesnych technologii z branży lotniczej o największym potencjale wprowadzenia ich na rynek. Został on przeprowadzony w ramach programu "Inteligentny Rozwój" na lata 2014-2020.

Jak poinformowało NCBiR, na opracowanie i wdrożenie nowoczesnych technologii w polskim przemyśle lotniczym przedsiębiorcy otrzymają ponad 160 mln zł.

"Sektor lotniczy jest jedną z najbardziej innowacyjnych gałęzi polskiej gospodarki. Firmy zrzeszone w Polskiej Platformie Technologicznej Lotnictwa, z którą realizujemy program +InnoLot+, rozwijają się dynamicznie, inwestują i zwiększają zaangażowanie w działalność badawczo-rozwojową" - podkreślił cytowany w komunikacie dyrektor NCBiR prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski.

"Dzięki wsparciu z NCBR podejmą kolejne nowatorskie projekty, które doprowadzą do powstania i rozwoju rodzimych technologii lotniczych, a w efekcie zwiększenia poziomu innowacyjności polskiej gospodarki" - dodał Kurzydłowski.

Program InnoLot jest efektem porozumienia zawartego pomiędzy NCBiR i grupą stowarzyszeń firm lotniczych, reprezentujących Polską Platformę Technologiczną Lotnictwa. Do tej pory wsparcie z NCBiR w wysokości ok. 178 mln zł uzyskało 11 projektów, a środki własne wniesione przez przedsiębiorców wyniosły 135 mln zł.

W nowej perspektywie unijnej mają być premiowane wspólne projekty biznesu i nauki. Budżet "Inteligentnego Rozwoju", następcy programu "Innowacyjna Gospodarka" na lata 2007-2013, sięga ok. 8,6 mld euro z funduszy UE, czyli niemal 36 mld zł. Na projekty badawczo-rozwojowe, prowadzone przez przedsiębiorstwa i konsorcja naukowo-przemysłowe, ma trafić ok. 3,85 mld euro. Na przedsięwzięcia innowacyjne w firmach przeznaczono ok. 2,2 mld euro.

PAP - Nauka w Polsce

dol/ gma/

Copyright © Fundacja PAP 2020