25.01.2020
PL EN
07.10.2015 aktualizacja 07.10.2015

Prof. Rembieliński: odkrycie noblistów potrzebne do rozumienia rzeczywistości

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Odkrycie noblistów jest potrzebne do rozumienia rzeczywistości; dotyczy fundamentalnych spraw fizyki - mówi PAP prof. Jakub Rembieliński. Prof. Zbigniew Szadkowski podkreśla, że dzięki temu odkryciu mamy możliwość eksperymentalnego pomiaru i weryfikacji przewidywań teoretycznych.

We wtorek w Sztokholmie Komitet Noblowski poinformował, że Takaaki Kajita i Arthur B. McDonald otrzymali tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za odkrycie oscylacji neutrin, co dowodzi, że mają one masę. "Z punktu widzenia fundamentalnej fizyki jest to niesłychane ważne, że mamy możliwość eksperymentalnego pomiaru i weryfikacji przewidywań teoretycznych" – mówi prof. Zbigniew Szadkowski, kierownik katedry Astrofizyki Wysokich Energii Uniwersytetu Łódzkiego.

"To osiągniecie dotyczy fundamentalnych spraw fizyki, fundamentalnych w tym sensie, że najmniejszych cegiełek materii, oddziaływań i naszej koncepcji oglądu rzeczywistości” - podkreśla szef Katedry Fizyki Teoretycznej UŁ prof. Jakub Rembieliński. "Jako teoretyk mówię, że jest mi to potrzebne do rozumienia rzeczywistości" - dodaje.

Komitet Noblowski, uzasadniając swoją decyzję, podkreślił, że nagrodzone odkrycie zmieniło nasze rozumienie najgłębszych tajników materii i może się okazać kluczowe dla naszego pojmowania Wszechświata".

Neutrina to cząstki elementarne, które są niemal nie do powstrzymania – potrafią przenikać przez nasze ciała, ziemię, skały, wodę. Są obojętne elektrycznie i słabo oddziałują z materią, dlatego ich badanie jest niezwykle trudne.

Oscylacja, czyli zmiana neutrin z elektronowych w mionowe i taonowe dowodzi, że ta niezwykle przenikliwa cząsteczka wbrew dotychczasowym założeniom ma jednak masę, choć bardzo małą – tego właśnie dowiedli zdobywcy tegorocznej Nagrody Nobla z fizyki.

PAP - Nauka w Polsce

hgt/ laz/

Copyright © Fundacja PAP 2020