Nauka dla Społeczeństwa

02.05.2024
PL EN
21.10.2015 aktualizacja 21.10.2015

Politechnika Świętokrzyska będzie współpracowała z chińskim potentatem

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Praktyki i staże dla studentów Politechniki Świętokrzyskiej oraz wsparcie uczelni ze strony ekspertów z branży teleinformatycznej (ICT) zakłada porozumienie o przyszłej współpracy uczelni i chińskiego potentata w branży, firmy Huawei.

List intencyjny na temat współpracy podpisali we wtorek w Kielcach przedstawiciele uczelni i przedsiębiorstwa.

W ramach współpracy studenci (głównie informatyki) Politechniki Świętokrzyskiej (PŚ) będą mogli przygotowywać się do zawodu w ramach staży i praktyk w firmie. W przyszłości jej przedstawiciele będą przyjeżdżali na uczelnię, by udzielać merytorycznego wsparcia w zakresie teleinformatyki.

„To porozumienie o wymianie doświadczeń, wsparciu studentów w zakresie nowych technologii, a także umożliwienie im rozwoju w teleinformatyce. Mamy nadzieję, że da ono możliwość przygotowania do zawodu i podjęcia w przyszłości lepszej pracy” - powiedziała dziennikarzom PR menadżer Huawei Polska, Mo Zhang.

Jak dodała, studenci będą mogli brać udział w konkursie - skierowanym także do absolwentów uczelni - na projekt związany z branżą ICT. Autorzy wyróżnionych pomysłów wyjadą na dwutygodniowe szkolenie i warsztaty do głównej siedziby firmy w Chinach. „Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych talentów. Potrzebujemy zdolnych ludzi, chcemy wyłonić takie osoby, by potem mogły do nas dołączyć” – podkreśliła Mo Zhang.

W ramach współpracy przedstawiciele środowiska akademickiego będą także mogli uczestniczyć w warsztatach nowych technologii w centrum innowacji firmy, w warszawskim oddziale przedsiębiorstwa.

Jak powiedział prorektor PŚ prof. Bogdan Antoszewski, uczelnia po raz pierwszy będzie współpracowała ze światowymi potentatem w swojej branży. „Mamy nadzieję, że te staże zaowocują tym, że młodzi ludzie później trafią do naszego przemysłu, by móc wdrażać nowatorskie technologie” - dodał.

Memorandum o współpracy uczelni i Huawei Polska zawarto podczas konferencji „Reaktywacja Centralnego Okręgu Przemysłowego w nowej formule nowoczesnych technologii i innowacyjnej gospodarki”, zorganizowanej przez fundację Consortio.

Jak podkreślał obecny na spotkaniu minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, firma Huawei to „symbol sukcesu chińskiej gospodarki i innowacyjnej myśli”, a porozumienie z politechniką „otwiera możliwości” nie tylko dla uczelni, ale także dla Kielc i województwa świętokrzyskiego. „Dla studentów, dla nowej pracy (…). Tego, co będzie najważniejsze przez następne lata – jak otwierać potencjał regionu na nowe miejsca pracy, jak inwestować w edukację, jak szkolić studentów, absolwentów, by łączyć aktywność przemysłu dużych firm z potencjałem wyższych uczelni” – mówił Schetyna.

„Każda taka inwestycja w region ma sens i trzeba ją podkreślać, i przygotowywać następnych chętnych, którzy tutaj się znajdą” – dodał minister.

Huawei działa w branży ICT w ponad 170 krajach i dostarcza swoje rozwiązania technologiczne dla 1/3 światowej populacji. Zatrudnia ok. 170 tys. pracowników. Na polskim rynku firma funkcjonuje od 2004 r. W Warszawie działa centrum firmy dla Europy Środkowo-Wschodniej i krajów nordyckich. Przedsiębiorstwo współpracuje z ponad 15 polskimi uczelniami, m.in. w zakresie technologii LTE, HTC i bezpieczeństwa w sieci.

Politechnika Świętokrzyska - uczelnia o 50-letniej tradycji - jest najstarszą i jedyną państwową uczelnią techniczną w regionie świętokrzyskim. Prowadzi studia w ramach pięciu wydziałów: Budownictwa i Architektury; Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki; Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki; Mechatroniki i Budowy Maszyn; Zarządzania i Modelowania Komputerowego.

Kształci ok. 10 tys. studentów na 19 kierunkach i ponad 50 specjalnościach, w ramach trzystopniowych studiów. Zatrudnia 499 nauczycieli akademickich. Na uczelni funkcjonuje m.in. nowoczesne Centrum Laserowych Technologii Metali – jedyna w Polsce jednostka kształcąca specjalistów technologii laserowych i plazmowych.

PAP - Nauka w Polsce

ban/ gma/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024