Nauka dla Społeczeństwa

03.05.2024
PL EN
01.12.2015 aktualizacja 01.12.2015

"Astronarium" - 23 minuty z astronomią w roli głównej

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Satelity BRITE, projekt OGLE, meteoryty, astronomowie amatorzy - to tylko niektóre tematy odcinków programu "Astronarium" emitowanego w TVP Regionalna. Każdy z nich trwa około 23 minut, a głównymi bohaterami są polscy astronomowie i amatorscy pasjonaci tej dziedziny wiedzy. Wszystkie części łączy studio w kopule największego teleskopu optycznego w Polsce.

Redakcja programu „Astronarium” znalazła się w trójce finalistów w kategorii Media w XI edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis PAP - Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

„Astronarium” to cykl telewizyjnych programów popularnonaukowych o astronomii i badaniach kosmosu. Koproducentami programu są Telewizja Polska Oddział w Bydgoszczy oraz Polskie Towarzystwo Astronomiczne. Swoją premierę program miał w marcu 2015 roku.

\"Program +Astronarium+ udowadnia, że na antenie telewizyjnej oprócz parominutowych programów z krótkimi newsami naukowymi lub programów realizowanym w stylu +show szalonego naukowca+ jest także miejsce na popularyzację nauki w formie dłuższych programów, dokładniej prezentujących różne zagadnienia. Liczba widzów +Astronarium+ wskazuje także, że spora grupa społeczeństwa chętnie ogląda tego typu produkcje i oczekuje od telewizji publicznej ich produkcji\" - czytamy w konkursowym zgłoszeniu.

\"Odcinki realizowane są w nowoczesny sposób, nie ustępujący najlepszym popularnonaukowym produkcjom amerykańskim i programom BBC dotyczącym kosmosu. Każdy odcinek trwa około 23 minut. Elementem łączącym wszystkie części jest klimatyczne studio przygotowane w kopule największego teleskopu optycznego w Polsce - każdy z odcinków ma w tym miejscu krótkie wprowadzenie i zakończenie\" - informują przedstawiciele redakcji.

Głównymi bohaterami kolejnych odcinków są polscy naukowcy zgłębiający tajemnice Wszechświata. Odcinki nagrywane są w różnych ośrodkach naukowych w Polsce, a także w placówkach zagranicznych, w których pracują Polacy. Każdy z odcinków poświęcony jest wybranemu zagadnieniu związanemu z kosmosem, a opowiadają o nim naukowcy zajmujący się daną tematyką badań. Przedstawiane są także odkrycia dokonane przez Polaków oraz polska infrastruktura badawcza – obserwatoria, teleskopy i laboratoria. Dodatkowo w dwóch odcinkach zaprezentowano współpracę pomiędzy naukowcami a amatorami – miłośnikami kosmosu oraz inicjatywy upowszechniające naukę, np. obserwatoria wybudowane siłami organizacji pozarządowych i osób prywatnych.

Odcinki pierwszej serii były poświęcone radioastronomii, satelitom BRITE, meteorytom, astronomii amatorskiej, gwiazdom kataklizmicznym, aktywności słonecznej, Europejskiemu Obserwatorium Południowemu, obserwatorium ALMA. Dotychczas wyemitowane odcinki drugiej serii dotyczyły z kolei: projektu OGLE, gwiazd zmiennych, obserwatoriów społecznych oraz polskiego przemysłu kosmicznego.

W marcu i kwietniu 2015 r. w ogólnopolskim paśmie TVP Regionalna wyemitowano osiem premierowych odcinków pierwszej serii cyklu. Osiągnęły one skumulowany zasięg od 150 tysięcy do 300 tysięcy widzów w zależności od odcinka. W wakacje powtarzano je w różnych regionalnych kanałach TVP. Miały wówczas oglądalność od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy widzów w zależności od odcinka. Od września 2015 r. odcinki są ponownie powtarzane na kanale TVP Polonia, osiągając zasięg 140-240 tys. widzów w kraju.

Również od września 2015 r. na kanale TVP Regionalna, emitowane są co dwa tygodnie premierowe odcinki drugiej serii programu. \"Astronarium\" doczekało się znacznie lepszego czasu antenowego niż w przypadku pierwszej serii. Obecnie program emitowany jest w sobotę o godz. 17.30 wobec poprzednich popołudniowych godzin w dni robocze. Dzięki temu skumulowany oglądalność programu wzrosła do poziomu 370-510 tysięcy widzów (parametr RCH w badaniach oglądalności wykonywanych przez firmę AGB Nielsen dla TVP).

Równolegle z emisją na antenie telewizyjnej program jest emitowany w internecie na TVP Stream. Natomiast później odcinki „Astronarium” są także dostępne nieodpłatnie na www.astronarium.pl oraz na YouTube pod adresem www.youtube.com/c/AstronariumPl. Dodatkowy zasięg w internecie na stronach TVP to kilkanaście tysięcy odsłon.

Program można zobaczyć nie tylko w telewizji, ale z okazji rozmaitych wydarzeń popularyzujących naukę. W kwietniu podczas XV Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki odcinki „Astronarium” wyświetlano w bardzo nietypowej formie - na czaszy 32-metrowego radioteleskopu w Piwnicach koło Torunia. We wrześniu były jednym z filmów prezentowanych podczas „Poznańskich pokazów filmów o kosmosie” dla widzów indywidualnych i dla grup szkolnych. Odcinki programu wykorzystywano także podczas imprez organizowanych z okazji całkowitego zaćmienia Księżyca pod koniec września 2015 r. np. w Grudziądzu i Truszczynach. Specjalny pokaz odbył się też w Niepołomicach podczas konferencji dla nauczycieli \"Astronomia XXI wieku i jej nauczanie\".

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024