25.09.2020
PL EN
16.02.2016 aktualizacja 16.02.2016

Warsztaty dla uczniów z "odkrywania" bozonu Higgsa

Fot. PAP/ Adam Warżawa 27.11.2013 Fot. PAP/ Adam Warżawa 27.11.2013

Uczniowie - zwłaszcza szkół średnich - będą mieli szansę spotkać się w Warszawie z Polakami pracującymi przy eksperymentach w CERN i dowiedzieć się np. na czym polegało odkrycie bozonu Higgsa. Trwa nabór uczestników warsztatów Fizyki Cząstek Elementarnych.

12 marca podczas trwających jeden dzień warsztatów, uczniowie będą mogli dowiedzieć się, na czym polegają eksperymenty prowadzone w CERN, a także nauczyć się, jak analizuje się dane uzyskiwane w Wielkim Zderzaczu Hadronów. Będą też mogli sprawdzić, jak rozpoznaje się sygnały pochodzące z cząstek elementarnych.

Warszawska edycja 12. Międzynarodowych Warsztatów Fizyki Cząstek organizowana jest we współpracy fizyków i doktorantów z Uniwersytetu Warszawskiego, Narodowego Centrum Badań Jądrowych oraz z Politechniki Warszawskiej. To część międzynarodowego projektu http://physicsmasterclasses.org  koordynowanego przez International Particle Physics Outreach Group.

Warsztaty skierowane są do uczniów szkół średnich, ale mogą w nich uczestniczyć również młodsi uczniowie zainteresowani fizyką cząstek elementarnych.

Uczniowie spędzą jeden dzień jak studenci fizyki. Zajęcia rozpoczną się od wykładów. Pierwszy będzie wprowadzeniem w tematykę fizyki cząstek elementarnych. Podczas następnych dwóch wykładów zostaną omówione dwa eksperymenty ALICE oraz CMS, prowadzone przy Wielkim Zderzaczu Hadronów, znajdującym się w ośrodku badań jądrowych CERN w Genewie.

Podczas warsztatów uczniowie poznają też specyfikę pracy w wielkich eksperymentalnych kolaboracjach międzynarodowych. Uczniowie przeprowadzą samodzielną analizę rzeczywistych danych z eksperymentu CMS i dowiedzą się, w jaki sposób dokonano odkrycia nowej cząstki - bozonu Higgsa.

Na zakończenie wyniki, otrzymane przez uczniów, zostaną przedstawione uczestnikom warsztatów z innych krajów. W taki sam sposób, jak fizycy z Warszawy łączą się na codzienne spotkania i dyskusje, zostanie nawiązane połączenie wideo z CERN oraz ośrodkami, które będą uczestniczyły w warsztatach. Dyskusja odbędzie się w języku angielskim.

Udział w zajęciach jest bezpłatny. Zapisy na zajęcia przyjmowane są do 9 marca. W warsztatach może wziąć udział 80 osób.

Szczegóły na stronie internetowej

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mrt/

Copyright © Fundacja PAP 2020