13.08.2020
PL EN
21.03.2016 aktualizacja 21.03.2016

Siedem polskich zespołów w zawodach University Rover Challenge

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Siedem zespołów z Polski zakwalifikowało się do udziału w zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge, które odbędą się od 2 do 4 czerwca na pustyni Utah w Stanach Zjednoczonych. Do rywalizacji ma przystąpić 30 zespołów z siedmiu krajów.

University Rover Challenge (URC) to prestiżowe, międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów. Rozgrywane są na amerykańskiej pustyni w stanie Utah w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS. Studenckie łaziki mają do wykonania szereg zadań. Będą musiały np. pobrać próbki gruntu do analiz, zebrać umieszczone na polu narzędzia, dokonać napraw w zepsutym urządzeniu, pokonać trudno dostępne wzniesienia terenu.

Do udziału w zawodach, które będą rozgrywane między 2 a 4 czerwca, zgłosiła się rekordowa liczba 63 drużyn z 12 krajów. Amerykańscy sędziowie po tzw. Critical Design Review, czyli szczegółowym przeglądzie projektów technicznych łazików, wyłonili 30 zespołów, które wezmą udział w zawodach. Wśród nich znalazło się siedem zespołów z Polski.

W zawodach URC Polskę będą reprezentowały zespoły: #next team z Politechniki Białostockiej; Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej, PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej, Raptors z Politechniki Łódzkiej, SKA Robotics z Politechniki Warszawskiej oraz dwa zespoły z Wrocławia: Project Scorpio z Politechniki Wrocławskiej i Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Najwięcej drużyn - aż 11 - będzie reprezentowało Stany Zjednoczone. W zawodach zmierzą się też cztery zespoły z Kanady, po trzy z Bangladeszu i Indii oraz po jednym z Egiptu i Korei Południowej.

Zespoły z polskich uczelni w konkursie uczestniczą od 2009 roku. Pierwszy sukces osiągnięto w 2011 roku, wówczas łazik Magma2 przygotowany na Politechnice Białostockiej uplasował się na najwyższym stopniu podium. Pierwsze miejsce studenci z Politechniki Białostockiej zajęli ponownie w 2013 i 2014 roku z łazikiem Hyperion i Hyperion 2.

W 2015 roku w zawodach zwyciężyła drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej. Z kolei trzecie miejsce zajął zespół Scorpio z Politechniki Wrocławskiej, a czwarte łazik #next zbudowany przez studentów z Politechniki Białostockiej. Wśród dziesięciu najlepszych zespołów aż pięć stanowiły zespoły z Polski.

Zawody URC i ich - organizowana w Polsce - europejska edycja European Rover Challenge wspólnie utworzyły Rover Challenge Series, czyli ligę najbardziej prestiżowych zawodów robotycznych na świecie. Do ligi, zarządzanej przez stowarzyszenie Mars Society włączono także mniejsze, zamknięte konkursy krajowe. Drużyny, rywalizujące w poszczególnych zawodach, będą zbierać punkty do klasyfikacji generalnej, z której na koniec sezonu wyłoniony zostanie najlepszy zespół robotyczny na świecie.

Konstruktorzy łazików marsjańskich wciąż mogą zgłaszać się do zawodów European Rover Challenge, które we wrześniu odbędą się w Polsce, w woj. podkarpackim. Do końca rejestracji na ERC pozostało zaledwie 10 dni – termin składania aplikacji mija wraz z końcem marca.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mki/

Copyright © Fundacja PAP 2020