30.11.2020
PL EN
03.05.2016 aktualizacja 03.05.2016

Monety na 200-lecie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego

Źródło: Narodowy Bank Polski Źródło: Narodowy Bank Polski

W środę, 4 maja, Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu monety upamiętniające 200. rocznicę powstania Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie - złotą dwustuzłotówkę i srebrną dziesięciozłotówkę

Jak przypomniano w komunikacie NBP przekazanym PAP, początki uczelni sięgają 1816 roku, kiedy powołano Instytut Agronomiczny skierowany do przyszłych zarządców ziemskich i wykwalifikowanych robotników. „Był czwartą tego typu uczelnią w Europie” – podkreśla prof. Andrzej Radecki, wykładowca. W latach 1816-1830 studiowały tam 122 osoby, w 1918 – 460 a w 1939 r. - 1,4 tys.

„Dzisiejsza SGGW to doskonale wyposażony, dynamicznie się rozwijający ośrodek naukowo-badawczy o uznanej pozycji w kraju i za granicą. Obecnie na 13 wydziałach kształci się 25 tys. studentów i doktorantów, a wypracowywane przez naukowców SGGW rozwiązania unowocześniają przemysł i rolnictwo” – dodaje prof. Radecki.

Wizerunki monet zaprojektował Sebastian Mikołajczak. Rewers srebrnej monety przedstawia logo obchodów rocznicy powstania uczelni. Dodatkowym elementem jest zarys Pałacu Ursynowskiego (obecnej siedziby) oraz budynek przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie odwołujący się do historii uczelni. Awers to godło Rzeczpospolitej otoczone przez pierścienie symbolizujące dwustuletnią historię szkoły. Pierścienie te zostały pokryte farbą fluorescencyjną, zastosowaną po raz pierwszy na monecie kolekcjonerskiej NBP, którą naniesiono metodą tampondruku.

Rewers złotej monety obrazuje historyczne godło SGGW oraz zarys Pałacu Ursynowskiego wraz z gwiazdami nad orłem trzymającym gałązkę oliwną i palmę akademicką. Na awersie tej monety umieszczono kłosy zbóż przypominające swym kształtem Pałac Ursynowski.

Więcej informacji na temat monet oraz uczelni można znaleźć w folderze numizmatycznym na stronie NBP.

Monety znajdą się w sprzedaży 4 maja. Cena srebrnej dziesięciozłotówki wyniesie 125 zł, a złotej dwustuzłotówki 2800 zł. Dla kolekcjonerów przygotowano do 20 tys. sztuk monet srebrnych i do 2 tys. złotych – dostępnych w sklepie internetowym Kolekcjoner oraz w oddziałach okręgowych NBP.

PAP – Nauka w Polsce

agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020