21.10.2020
PL EN
19.07.2016 aktualizacja 19.07.2016

Wszechobecne sensory? Naukowcy z PG chcą ułatwić ich projektowanie

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej chcą przygotować program do projektowania m.in. biosensorów i sensorów, a także układów elektronicznych. To elementy, które przydadzą się m.in. w diagnostyce medycznej czy budowaniu inteligentnych miast.

"Sensory stanowią podstawowy element przyszłych systemów ICT, które będą miały ogromny wpływ na funkcjonowanie społeczeństw, ochronę zdrowia, ekologię, transport, bezpieczeństwo i wiele innych kwestii. Na bazie czujników i łączności bezprzewodowej tworzone są sieci sensorowe i powstają inteligentne środowiska dostosowujące się do potrzeb ludzi, czy też sieci poprawiające bezpieczeństwo i komfort życia obywateli" – wyjaśnia kierownik projektu EDISON prof. Michał Mrozowski z Wydziału Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki PG.

Badacze w ramach projektu „EDISON Projektowanie elektromagnetyczne giętkich sensorów” chcą opracować i wprowadzić na światowe rynki zaawansowany program komputerowy służący do projektowania biosensorów i sensorów wykorzystujących fale elektromagnetyczne. Program ten służyć będzie również do projektowania układów elektronicznych wysokiej częstotliwości (pozwalających na zdalny odczyt mierzonych danych) i przeznaczonych do zastosowań m.in. w ciągłej diagnostyce medycznej, inteligentnych miastach, domach i innych środowiskach, a także w szerszym kontekście Internetu rzeczy – IoT (ang. Internet of Things). O projekcie poinformowali w przesłanym PAP komunikacie przedstawiciele biura prasowego PG.

"Zegarki >inteligentne<, takie jak np. Apple Watch czy Samsung Gear, mają wbudowane sensory mierzące puls i temperaturę" – opowiada prof. Mrozowski. Dodaje, że inne czujniki, np. mierzące wilgotność skóry albo stopień nasycenia krwi tlenem, mogą być wszyte w opaskę na czoło lub w bransoletkę, kolejne zaś umieszczone w podeszwach butów, a nawet w koszulce. "Cały ich zestaw tworzy minisieć, której poszczególne węzły przesyłają wyniki pomiarów drogą bezprzewodową do telefonu komórkowego, w celu dalszej obróbki i analizy. Nowo opracowywane generacje czujników, np. biosensory, mogą być umieszczone na ciele człowieka, np. na skórze, stąd muszą być giętkie i elastyczne" - wymienia badacz.

Konstruktorzy takich umieszczanych na ciele sensorów muszą odpowiednio dobrać ich kształt, wymiary i materiał, żeby z jednej strony czujnik funkcjonował prawidłowo, a z drugiej - aby rozciągał się, był wytrzymały i dobrze przylegał do ciała.

Projektowanie tego typu urządzeń odbywa się z użyciem zaawansowanego i drogiego oprogramowania i polega na przeprowadzeniu setek czasochłonnych obliczeń. Wszystko po to, by znaleźć najbardziej odpowiedni z punktu widzenia właściwości elektromagnetycznych kształt sensora. W projekcie EDISON opracowane zostanie nowe narzędzie, które usprawni ten proces.

Partnerem Politechniki Gdańskiej w projekcie EDISON będzie firma EM Invent założona przez pracowników PG. W działaniach będą też uczestniczyć studenci, doktorzy, krajowe i zagraniczne firmy, które m.in. udostępnią własne konstrukcje czujników, anten i układów bezprzewodowych na potrzeby projektu. Nieoceniony będzie także udział zagranicznych naukowców.

Rezultatami projektu już zainteresowane są pierwsze firmy.

Projekt realizowany będzie dzięki środkom z konkursu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej pod nazwą TEAM-TECH. Konsorcjum otrzymało dofinansowanie w wysokości prawie 3 mln zł.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mrt/

Copyright © Fundacja PAP 2020