21.10.2020
PL EN
04.10.2016 aktualizacja 04.10.2016

Wkrótce 7. Noc w Instytucie Lotnictwa w Warszawie

Największa w Polsce nocna impreza edukacyjna poświęcona lotnictwu, podbojowi kosmosu i promocji zawodów inżynierskich odbędzie się już po raz siódmy w warszawskim Instytucie Lotnictwa w piątek 14 października. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

"Ta niezwykła impreza skierowana jest do wszystkich wielbicieli lotnictwa, samolotów, kosmosu, nauki, techniki, a także dla tych, którzy są ciekawi świata i lubią aktywnie spędzać czas wolny. To nie lada gratka dla amatorów nowinek technicznych i fotografów" - wyjaśnia dyrektor Instytutu Lotnictwa, prof. Witold Wiśniowski, który zapewnia, że w czasie imprezy coś interesującego znajdą osoby w każdym wieku.

Wydarzenie cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Ostatnia edycja Nocy w Instytucie Lotnictwa zgromadziła 30 tys. osób. Podczas dotychczasowych imprez zaprezentowało się ponad 160 firm, instytucji i urzędów zajmujących się lotnictwem, nowymi technologiami i kosmosem w bardzo różnych aspektach. Ta ma być jednak wyjątkowa.

"Chcemy, aby tegoroczna +Noc w Instytucie Lotnictwa+ była jeszcze większa i ciekawsza niż w latach ubiegłych" - dodaje szef imprezy, Marek Gospodarczyk.

W jego ocenie największą atrakcją tegorocznej edycji imprezy będzie przylot samolotu wielozadaniowego F-16, myśliwca MiG-29 oraz samolotu transportowego CASA C295M. Chętni będą mogli też spotkać twórców filmu „Dywizjon 303”.

Gospodarczyk zapowiada, że pojawi się też zespół Akrobatyczny +Żelazny+ wraz z samolotem.

Łącznie tym roku będzie można z bliska obejrzeć prawie 30 samolotów i śmigłowców. Premierowo zaprezentowany zostanie śmigłowiec SD-150 Hero produkcji PZL Świdnik/Leonardo Helicopters. Zobaczyć będzie można też wyjątkowe projekty polskiej myśli technologicznej: prototyp CyberRyby, którego możliwości biomechaniczne zostaną zaprezentowane na żywo w basenie, model 3D nowego środka transportu HYPERLOOP będącego połączeniem technologii lotniczej oraz kolejowej, a także łaziki marsjańskie i bezzałogowce, które co roku zdobywają najwyższe wyróżnienia na prestiżowych międzynarodowych zawodach.

Nie zabraknie też rzeczywistości wirtualnej, w której wymiar każdy przybyły będzie mógł się przenieść. Platforma Octopus umożliwi wypróbowanie symulatora lotu. W ten sposób każdy śmiałek poczuje się jak zawodowy pilot - odczuje nawet wibracje i podmuchy wiatru.

"Będzie można także spotkać osobiście, porozmawiać oraz wysłuchać prelekcji pilotów sportowych, akrobacyjnych, szybowniczych oraz wojskowych – ze specjalnym udziałem reprezentanta Argentyńskich Sił Powietrznych, a także ekspertów w dziedzinie technik lotniczych. Po raz kolejny udostępnimy też nasz taras widokowy dla spotterów i fanów astrofotografii" – opowiada o atrakcjach Gospodarczyk.

Przybyli poznają też zakamarki Instytutu Lotnictwa, po których oprowadzą pracujący tam inżynierowie. Pokażą gigantyczne silniki lotnicze, tunele aerodynamiczne i nowoczesne laboratoria.

"Będzie też można zobaczyć po raz pierwszy największą na świecie komorę próżniową do testowania silników lotniczych, w której pomieści się największy produkowany na świecie silnik lotniczy GE90" - zapewniają organizatorzy imprezy.

Podczas tej edycji wydarzenia odbędzie się druga część akcji charytatywnej organizowanej przez Stowarzyszenie „Sercem Malowane” przy wsparciu Instytutu Lotnictwa. Osoby, które kupią obrazy i ilustracje przekazane na ten cel przez artystów ze świata oraz pocztówki o tematyce lotniczej, których autorami są dzieci z całej Polski, wesprą w ten sposób organizację lotniczych wakacji dla dzieci z najuboższych rodzin z dzielnicy Włochy.

"Nasza inicjatywa co roku uzyskuje wsparcie merytoryczne wspaniałych partnerów. Centrum Nauki Kopernik poprowadzi warsztaty z obserwacji nieba w ramach swojego mobilnego planetarium. Instytut Pamięci Narodowej przygotował niesamowite centrum zabawy z najnowszymi grami o tematyce lotniczej. Będzie można samodzielnie przeprowadzić badania naukowe, sprawdzić zdolności organizmu na przeciążenia" – dodaje Marek Gospodarczyk.

Wydarzenie odbędzie się w godz. 17:00-23:00 na terenie Instytutu Lotnictwa w Warszawie. Wstęp jest wolny dla wszystkich gości. Szczegółowe informacje na temat wydarzenia dostępne są na stronie: www.nocwinstytucielotnictwa.pl i profilu na Facebooku: www.facebook.com/nocwinstytucielotnictwa

7. Noc w Instytucie Lotnictwa odbywa się w ramach Jubileuszu 90-lecia Instytutu Lotnictwa objętego Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Patronat medialny nad tegoroczną imprezą objął Serwis PAP - Nauka w Polsce.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020