11.07.2020
PL EN
04.02.2017 aktualizacja 04.02.2017

Bakterie waginalne związane z terminem porodu

Określone szczepy bakterii występujących w pochwie i szyjce macicy mogą zwiększać lub zmniejszać ryzyko przedwczesnego porodu – przekonują naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii (USA).

Po pobraniu wymazów z narządów rodnych około 2 tys. ciężarnych kobiet badacze stwierdzili, że bakterie z rodzaju Bifidobacterium oraz Lactobacillus zmniejszają prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu (przed 37. tygodniem ciąży), gdy tymczasem inne bakterie, zwłaszcza te beztlenowe, je zwiększają.

Dzięki odkryciu specjalistów w niedalekiej przyszłości możliwe będzie przeciwdziałanie przedwczesnym porodom albo poprzez eliminowanie "szkodliwych" bakterii, albo zwiększanie ilości bakterii "ochronnych".

"Nad identyfikacją przyczyn wcześniactwa naukowcy i klinicyści głowili się od lat. Nasze badanie w końcu rzuca nieco światła na to zagadnienie i otwiera przed kobietami należącymi do grupy ryzyka nowe możliwości leczenia" – komentuje koordynator przedsięwzięcia Michal Elovitz.

Wyniki badania zaprezentowano na konferencji Society of Maternal Fetal Medicine\'s 37th Annual Pregnancy Meeting, która odbyła się w końcu stycznia w Las Vegas (USA). (PAP)

ooo/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020