24.10.2020
PL EN
30.03.2017 aktualizacja 30.03.2017

Rysunki naskalne sprzed 6 tys. lat odkryto w Egipcie

Neolityczne rysunki naskalne przedstawiające ludzi i strusia odkryli archeolodzy w południowym Egipcie – informuje serwis internetowy Live Science.

Wyryte w skale rysunki przedstawiające postać mężczyzny z łukiem i strusia, a obok nich postać kolejnego mężczyzny - prawdopodobnie szamana tańczącego w rytualnej masce strusia - odkryto na stanowisku archeologicznym Qubbet el-Hawa koło miasta Asuan nad Nilem. Miejsce to znane jest głównie z cmentarzyska zawierającego tzw. Groby Dostojników z czasów Starego Państwa (ok. 2675-2170 r. p.n.e.) w dziejach starożytnego Egiptu.

Rysunki pochodzą z okresu neolitu, z IV tysiąclecia p.n.e - poinformował egiptolog z niemieckiego Uniwersytetu w Bonn, Ludwig Morenz.

Rysunki w Qubbet el-Hawa, starsze od kultury starożytnego Egiptu epoki faraonów o ok. 1000 lat, archeolodzy odnaleźli na skale podczas rutynowego przeglądu terenu wokół cmentarzyska Qubbet el-Hawa.

Według L. Motenza motyw ludzi tańczących w maskach znany jest z innych neolitycznych kultur, rozwijających się na obszarach Bliskiego Wschodu, Anatolii i Mezopotamii, a także Elamu w dzisiejszym południowym Iranie.

Wiadomo jednak, że na obszarach Egiptu wraz z początkiem okresu wczesnodynastycznego, w ok. 3100 r. p.n.e., kiedy pierwsi faraonowie zjednoczyli Górny i Dolny Egipt, zaprzestano praktyk z udziałem ludzi w maskach. Od tego czasu maski były wykorzystywane w Egipcie wyłącznie w odniesieniu do osób zmarłych.

Dzięki odkryciu neolitycznych rysunków naskalnych wiadomo już, że historia stanowiska Qubbet el-Hawa liczy co najmniej 6000 lat. (PAP)

jot/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020