Uczelnie i instytucje

W czwartek dzień otwarty dla dziewcząt na uczelniach technicznych

Kilkanaście uczelni - politechnik i wydziałów ścisłych uniwersytetów - weźmie w czwartek udział w akcji "Ogólnopolski Dzień Otwarty Dla Dziewczyn". Jej celem jest przekonanie kobiet, że studia na kierunkach technicznych i ścisłych są doskonałym pomysłem na życie.

Uczennice szkół ponadgimnazjalnych tego dnia będą mogły m.in. zwiedzać laboratoria, uczestniczyć w warsztatach, pokazach i wykładach. Pracujące na uczelniach kobiety, a także studentki i absolwentki opowiedzą o swoich zainteresowaniach, ścieżce kariery.

Politechnika Warszawska zaplanowała m.in. wykład "Kuchnia - laboratorium w domowym zaciszu", który poprowadzi fizyk medyczny Dariusz Aksamit, doktorant z Wydziału Fizyki PW, oraz "Życie kobiety nauki: flirt z robotami", który wygłosi prof. Teresa Zielińska, wicedyrektor Instytutu Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej PW.

O tym, jak wykorzystuje się drony i skanery laserowe w pomiarach geodezyjnych, dowiedzą się dziewczęta odwiedzające Laboratorium Fotogrametrii i Teledetekcji Politechniki Świętokrzyskiej.

Na Politechnice Białostockiej uczennice będą się mogły spotkać z dr Moniką Aksamit-Koperską. Podczas wykładu naukowiec z UW, pasjonatka i popularyzatora nauki, zwyciężczyni konkursu FameLab i częsty gość w programie Sonda 2 w TVP będzie przekonywać, że "czego się nauczymy, tego nikt nam nie wydrze". O swoich pasjach opowie też studentka automatyki i robotyki PB Ewelina Moczulska z Cerber Motorsport – zespołu budującego bolidy, startujące z sukcesem w zawodach Formuła Student.

Spotkania dla dziewczyn zainteresowanych motoryzacją przygotowała Politechnika Łódzka. Możliwości druku 3D będzie można poznać w trakcie warsztatów pt. "Od gotowego obiadu do funkcjonalnej nogi".

Udział w wydarzeniach możliwy jest po zarejestrowaniu się na stronie: www.dziewczynynapolitechniki.pl.

Wydział Fizyki UW organizuje swój "Dzień Otwarty Dla Dziewczyn" 8 kwietnia, a krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza - 21 kwietnia.

Akcję "Dziewczyny na politechniki!" (jak też kolejną, "Dziewczyny do ścisłych!") zainicjowała Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) wraz z Fundacją Edukacyjną Perspektywy. Akcja ma pomóc w przełamywaniu stereotypów w myśleniu i zachęcać uczennice szkół ponadgimnazjalnych do podejmowania studiów technicznych i ścisłych. Do tej pory wzięło w niej udział 100 tysięcy dziewczyn.

Z raportu "Kobiety na politechnikach 2017-2017" wynika, że w ciągu ostatnich 10 lat akcji "Dziewczyny na politechniki!" udział kobiet na uczelniach technicznych wzrósł z 30 proc. do 37 proc. i wciąż się zwiększa. Na niektórych z nich liczba studentek wzrosła nawet o ponad 60 proc.

PAP - Nauka w Polsce

agt/ szz/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera