Ministerstwo Edukacji i Nauki

22.10.2021
PL EN
24.04.2017 aktualizacja 24.04.2017

Trwa 17. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki

Do wtorku kwietnia potrwa 17. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki. Dotychczas publiczność mogła podziwiać m.in. inauguracyjny występ gości z Chin, prezentujących elementy kultury "Państwa Środka" – grę na tradycyjnych instrumentach, śpiew, taniec i pokaz akupunktury.

"Pokazy w ramach tego festiwalu co roku ściągają tłumy. Nic dziwnego, gdyż program jest bardzo zróżnicowany i bogaty. Tegoroczna edycja jest szczególna, gdyż poświęcona najpiękniejszej rzece w naszym kraju – Wiśle" - mówił podczas inauguracji w auli UMK prezydent Torunia Michał Zaleski.

Podczas pięciu festiwalowych dni zaprezentują się przedstawiciele wielu dziedzin nauki i ludzie kultury. Odbędą się m.in. pokazy, warsztaty, koncerty, spektakle i wystawy. Rzeka Wisła - jako motyw przewodni - wybrana została nieprzypadkowo, gdyż w całym kraju, zgodnie z uchwałą Sejmu RP, obchodzony jest rok Wisły. W Toruniu w październiku 2016 r. odbyła się jego uroczysta inauguracja, która zorganizowana została w 550. rocznicę II pokoju toruńskiego.

Festiwal zwieńczy 25 kwietnia spektakl operowy w auli uczelni "Richard Heuberger - Bal w Operze".

Piątkowy występ na UMK "Podróż do Azji. Kulturalne Chiny w pigułce" przygotowali przedstawiciele University of Electronic Science Technology of China, a wykład z pokazem dotyczący tradycyjnej medycyny chińskiej był autorstwa prof. z Bejing Open University Zhang Yi.

"Postanowiliśmy w tym roku rozpocząć festiwal nietypowo – od mocnego akcentu zagranicznego. W trakcie kolejnych dni rzeka Wisła, jak było to przez kolejne stulecia, będzie integrowała, łączyła i zachwycała ludzi" - podkreślił w trakcie inauguracji przewodniczący rady programowej TFNiS prof. dr hab. Wojciech Wysota.

Goście z Chin podkreślali, że Polacy są bardzo przyjaźnie nastawieni. "Jestem tutaj pierwszy raz, ale bardzo mi się podoba. (…) Chcemy dziś zaprezentować jak najszerszy przekrój naszej kultury. Występ będzie oparty o śpiew i taniec" - mówił przed inauguracją TFNiS jeden z gości z Chin Jason Huang.

Toruński Festiwal Nauki i Sztuki, którego głównym organizatorem jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika, potrwa do 25 kwietnia. Polska Agencja Prasowa objęła TFNiS patronatem. (PAP)

twi/ agz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021