29.09.2020
PL EN
01.05.2017 aktualizacja 01.05.2017

Ludzie w Ameryce pojawili się ponad 100 tys. lat wcześniej

Najnowsze sensacyjne wyniki badań dowodzą, że ludzie pojawili się w Ameryce Północnej ponad 100 tys. lat wcześniej, niż dotąd sądzono – piszą naukowcy na łamach tygodnika „Nature”.

Dowodzi tego analiza kości i zębów mastodonta pochodzących sprzed 130 tys. lat, które – zdaniem archeologów – noszą ślady celowej działalności ludzkiej. Przesuwa to moment pojawienia się pierwszych ludzi w Ameryce Północnej aż o ponad 100 tys. lat wstecz.

Znalezisko pochodzi z okolic San Diego w Kalifornii. Kości mastodonta noszą specyficzne ślady złamań, obok nich znaleziono sporej wielkości kamienie, które wyglądają jak prymitywne narzędzia do kruszenia kości. Całość została poukładana tak, że wyklucza to naturalne procesy.

"To odkrycie każe nam zupełnie na nowo spojrzeć na to, kiedy ludzie przybyli do Nowego Świata. Dowody, które znaleźliśmy na stanowisku wskazują, że pewne gatunki człowiekowatych żyły w Ameryce Północnej 115 tys. lat wcześniej, niż sądzono" - opisuje Judy Gradwohl z San Diego Natural History Museum. Odkrycia dokonał zespół paleontologiczny związany z muzeum.

Jak dodaje, prowokuje to do pytań, jak ci wcześni ludzie przybyli na kontynent - i kim byli.

Dotychczas powszechnie uważano, że najstarsze świadectwa ludzkiej bytności w Ameryce Północnej pochodzą sprzed ok. 14 tys. lat.

Stanowisko, które nosi nazwę Cerutti Mastodon (na cześć jego odkrywcy, paleontologa Richarda Cerutti), zostało odkryte w 1992 r. Jednak dopiero teraz, dzięki najnowszej technologii, datowano je na 130 tys. lat.(PAP)

krx/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020