Ministerstwo Edukacji i Nauki

14.06.2021
PL EN
08.10.2017 aktualizacja 08.10.2017

Nadciśnienie po 40. roku życia zwiększa ryzyko demencji u kobiet

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Kobiety, u których po ukończeniu 40. lat rozwija się nadciśnienie tętnicze mają wyższe ryzyko wystąpienia demencji w starszym wieku – potwierdza badanie, które publikuje pismo “Neurology”.

"Wysokie tętnicze ciśnienie krwi w wieku średnim jest znanym czynnikiem ryzyka rozwoju demencji w wieku podeszłym. Najnowsze wyniki mogą pomóc nam lepiej zrozumieć, kiedy zaczyna się rozwijać ta zależność, w jaki sposób zmiany ciśnienia krwi wpływają na ryzyko demencji i jakie są różnice w tym względzie między kobietami i mężczyznami” – skomentowała autorka pracy dr Rachel A. Whitmer z Kaiser Permanente Division of Research w Oakland, (Kalifornia, USA).

W najnowszej analizie uwzględniono dane 5646 kobiet i mężczyzn, którzy średnio ok. 33. roku życia oraz 44. roku życia mieli wykonywane pomiary ciśnienia krwi i inne testy medyczne. Okazało się, że 22 proc. osób - 31 proc. mężczyzn i 14 proc. kobiet - miało nadciśnienie tętnicze już około 30. roku życia. Po 40. latach odsetek ten był podobny, ale proporcje zmieniły się na niekorzyść pań, bowiem nadciśnienie stwierdzono u 25 proc. panów i 18 proc. kobiet.

Stan zdrowia badanych zaczęto śledzić, gdy mieli oni ok. 60 lat. W ciągu około 19,5 roku u 532 z nich rozwinęła się demencja.

Po uwzględnieniu czynników demograficznych, współwystępowania różnych chorób naczyniowych oraz stosowania leków na nadciśnienie naukowcy wyliczyli, że nadciśnienie tętnicze w młodszym wieku, tj. w okolicy 30. lat, nie miało związku z podwyższonym ryzykiem demencji. Jednak panie, u których nadciśnienie rozwinęło się po 40. roku życia miały o 73 proc. wyższe ryzyko rozwoju demencji niż ich rówieśniczki mające prawidłowe ciśnienie krwi w średnim wieku.

Nie stwierdzono podobnej zależności w przypadku panów.

Zdaniem dr Whitmer konieczne są dalsze badania, które pomogą zidentyfikować czynniki, mające wpływ na starzenie się mózgu u kobiet i mężczyzn w związku z nadciśnieniem tętniczym.

Jak podkreśla badaczka, ograniczeniem tej pracy jest m.in. fakt, że pierwsze dane do analizy zaczęto zbierać w połowie lat 60. XX wieku. Od tamtej pory pojawiło się wiele nowoczesnych, skutecznych leków na nadciśnienie tętnicze, które mogą znacznie osłabić wpływ tej dolegliwości na ryzyko demencji. (PAP)

autor: Joanna Morga

jjj/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021