Ministerstwo Edukacji i Nauki

28.09.2021
PL EN
08.05.2019 aktualizacja 08.05.2019

Podkarpackie/ Salamandry plamiste wydają potomstwo

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Żyjące w Bieszczadach, Beskidzie Niskim oraz w lasach bukowych na pogórzach karpackich salamandry plamiste, największe polskie płazy ogoniaste, weszły w okres rozrodu - powiedział w środę PAP rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Jak dodał, zazwyczaj w maju samice salamandry wydają potomstwo w czystej, powoli płynącej wodzie - najczęściej dzieje się to w zakolach górskich potoków, ale często spotyka się młode również w kałużach.

"Młode salamandry w wodzie żyją prawie trzy miesiące. Potem, już przeobrażone, wychodzą na ląd. Dojrzałość płciową osiągają po trzech, czterech latach. Na wolności dożywają nawet dziesięciu lat" - opisał Marszałek.

Rzecznik krośnieńskiej RDLP przypomniał, że dawniej uważano, iż salamandry nie rodzą się jak inne płazy, ale wychodzą z płomieni. "Właśnie dlatego np. w Beskidzie Niskim przestrzegano przed paleniem ognisk w lesie. Obawiano się, że z ognia mogą wyjść salamandry, które tu nazywano jaszczyrzami" – wyjaśnił.

Salamandry plamiste zasiedlają przede wszystkim wilgotne lasy bukowe. Na przełomie lata i jesieni, w okresie godowym, bez trudu można je spotkać w każdym zakątku Bieszczad, Beskidu Niskiego oraz m.in. na pogórzach Dynowskim i Przemyskim.

Są największymi w Polsce płazami ogoniastymi. Ich długość dochodzi do 25 cm. Żywią się m.in. dżdżownicami, ślimakami, gąsienicami. W Polsce występują głównie w Karpatach i Sudetach i podlegają ochronie gatunkowej. (PAP)

autor: Alfred Kyc

kyc/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021