Ministerstwo Edukacji i Nauki

26.07.2021
PL EN
30.05.2019 aktualizacja 30.05.2019

7-metrowa makieta Księżyca zabłyśnie koło Centrum Nauki Kopernik

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Unoszący się nad ziemią 7-metrowy Księżyc rozświetli nocne niebo na bulwarach wiślanych przy Centrum Nauki Kopernik. Instalację artystyczną Luke’a Jerrama „Museum of the Moon” można będzie oglądać od wieczora 30 maja do 2 czerwca.

"Księżyc" ma średnicę siedmiu metrów, a jego powierzchnia została odwzorowana na podstawie szczegółowego zdjęcia NASA w przybliżonej skali 1:500 000. Każdy centymetr instalacji reprezentuje więc 5 km powierzchni prawdziwego Księżyca.

Projekt "Museum of the Moon" brytyjskiego artysty Luke’a Jerrama bedzie można przez trzy dni oglądać na scenie za warszawskim Centrum Nauki Kopernik.

Instalację do tej pory zaprezentowano w ponad 20 krajach; zobaczyły ją ponad 3 miliony osób. 60 tys. odwiedzających zobaczyło ją w katedrze w Liverpoolu, 83 tys. w kościele w Hull Minster, a ponad 200 tys. na olimpijskim basenie w Pekinie. Na Instagramie opublikowano w sumie ponad 20 tys. zdjęć z #MuseumOfTheMoon.

Częścią instalacji jest ścieżka dźwiękowa opracowana przez Dana Jonesa, kompozytora nagrodzonego nagrodą BAFTA oraz nagrodą Ivora Novello.

Przyjazd instalacji - zorganizowany przez BBC Earth i Centrum Nauki Kopernik - jest częścią obchodów 50-lecia wylądowania człowieka na Księżycu.

20 lipca 1969 roku jako dowódca statku kosmicznego Apollo 11 Armstrong wraz z Edwinem "Buzzem" Aldrinem dokonał pierwszego lądowania na Księżycu przy użyciu lądownika Eagle i jako pierwszy człowiek w historii postawił stopę na porytej kraterami powierzchni Srebrnego Globu.

To wtedy wygłosił pamiętne zdanie: "To mały krok dla człowieka, ale wielki krok dla ludzkości". Blisko trzygodzinny spacer Armstronga i Aldrina po Księżycu, podczas którego zbierali fragmenty skał, robili zdjęcia i przeprowadzili eksperymenty, z zapartym tchem oglądało na ekranach telewizorów ok. 600 mln ludzi na całym świecie.

lt/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021