Ministerstwo Edukacji i Nauki

17.09.2021
PL EN
31.05.2019 aktualizacja 31.05.2019

Poznań/ Rozstrzygnięto konkurs na projekt architektoniczny akademika UAM na Morasku

Fot. Adrian Wykrota Fot. Adrian Wykrota

Nowy akademik Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza stanie na Kampusie Morasko i pomieści 400 studentów. W czwartek w Poznaniu rozstrzygnięto konkurs na projekt architektoniczny akademika – zwyciężyła koncepcja biura architektonicznego DEDECO z Warszawy.

O wynikach konkursu poinformowało w czwartek biuro prasowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Koszt budowy obiektu szacowany jest na 48 mln zł brutto. Akademik będzie miał pięć kondygnacji, w tym cztery mieszkalne.

Na konkurs wpłynęło 17 projektów. Kryteria oceny objęły walory urbanistyczno-architektoniczne, funkcjonalno-użytkowe, spełnienie programu funkcjonalnego oraz ekonomię i realność realizacji przyjętych rozwiązań projektowych.

Zwyciężył projekt, którego autorem jest biuro architektoniczne DEDECO Sp. z o.o „Warszawa” Sp. k. z Warszawy. Drugie miejsce zajął projekt Front Architects Wojciech Krawczuk z Poznania. Trzeci był projekt Pracowni Autorskiej i Biura Prawnego H. J. Buszkiewicza Sp. z o.o., ul. Matejki (Poznań). Wyróżniono także projekt Akpb Architekci Piotr Bartosik z Poznania.

Nagrodą dla autorów zwycięskiej pracy jest 30 tys. zł brutto i zaproszenie do negocjacji dotyczących opracowania dokumentacji projektowej. Zdobywcy II i III miejsca otrzymają odpowiednio 25 tys. zł i 15 tys. zł brutto. Natomiast 5 tys. zł brutto otrzyma biuro, która uzyskało wyróżnienie.

Nowy Dom Studencki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na Kampusie Morasko ma pomieścić 160 pokoi jednoosobowych wraz z węzłem sanitarnym i aneksem kuchennym, w tym na każdej kondygnacji znajdzie się jeden pokój dla osoby niepełnosprawnej. W budynku powstanie także 120 pokoi dwuosobowych z węzłem sanitarnym i aneksem kuchennym. Na każdej kondygnacji będzie m.in. kuchnia z jadalnią i pralnia z suszarnią. W akademiku powstanie również stołówka, klub studencki, przedszkole dwuoddziałowe, sklep i siłownia.

„Moją radość wzbudza przede wszystkim to, że doszło do wyłonienia pracy. O coś takiego władze UAM zabiegały od wielu lat, bardzo intensywnie staraliśmy się o to od początku bieżącej kadencji” – podkreślił prorektor UAM ds. kadry i finansów prof. Tadeusz Wallas. Przyznał, że wybierając tę pracę, kierował się też osobistymi doświadczeniami. "Całe pięć lat mieszkałem w różnych domach studenckich, w związku z tym mam też różne doświadczenia. Myślę, że ten akademik, po drobnych, sugerowanych przez nas korektach projektu, będzie funkcjonalny, miły w użytkowaniu i spełni oczekiwania przyszłych mieszkańców” - mówił.

Przewodniczący Sądu Konkursowego, arch. Piotr Kostka z SARP w Poznaniu wskazał, że „szczególną wartością projektu są rozwiązania tworzące +model wertykalnej wioski+. Interakcje między studentami zaczynają się już od holu wejściowego, a kończą na przestrzeniach wspólnych, zlokalizowanych na piętrach mieszkalnych. Obiekt ma prostą i czytelną strukturę”.

Kanclerz UAM dr Marcin Wysocki zaznaczył, że niebawem Uniwersytet ogłosi przetarg na wykonawcę Domu Studenckiego. Uczelnia zakłada, że pierwsi studenci będą mogli zamieszkać w nowym akademiku w 2021 roku. 

PAP - Nauka w Polsce, Anna Jowsa

ajw/ pad/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021