Ministerstwo Edukacji i Nauki

19.09.2021
PL EN
31.05.2019 aktualizacja 31.05.2019

Lublin/ Tysiąc atrakcji Lubelskiego Festiwalu Nauki

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

„Nauka–technika-innowacje” – to hasło XVI Lubelskiego Festiwalu Nauki, który zaplanowano w dniach 14 - 20 września w Lublinie. Podczas wydarzenia przedstawionych ma być ponad tysiąc rozmaitych projektów. Głównym organizatorem jest Politechnika Lubelska.

Celem festiwalu jest upowszechnianie nauki w społeczeństwie, w szczególności wśród młodzieży, poprzez prezentację najciekawszych projektów badawczych realizowanych w uczelniach i jednostkach naukowych. Prorektor Politechniki Lubelskiej prof. Anna Halicka powiedziała, że hasło tegorocznego festiwalu: „Nauka–technika-innowacje" to słowa-klucze.

„Nauka - bo to festiwal nauki; technika - dlatego, że organizatorem głównym jest Politechnika Lubelska; a innowacje – bo to motor do rozwoju współczesnego świata, regionu i miasta. Nauka próbuje dzisiaj to wzywanie podjąć. Mamy nadzieję, że lubelska nauka z sukcesem” – powiedziała Halicka w czwartek na konferencji prasowej.

Współorganizatorami festiwalu są pozostałe lubelskie uczelnie publiczne: UMCS, KUL, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy i samorząd Lublina. Weźmie w nim udział także Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie, Archiwum Państwowe w Lublinie, inne szkoły wyższe oraz instytucje w regionie.

„Lublin jest miastem akademickim, trudno go sobie wyobrazić bez uczelni, to jest symbioza, odnosimy z niej coraz więcej korzyści” – powiedział dyrektor Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin, Mariusz Sagan.

Sagan podkreślił, że festiwal nauki sprzyja rozwojowi zainteresowań młodych ludzi, którzy inspirują się prezentowanymi badaniami. „Część z tych osób pozostaje na studia w Lublinie. Obserwujemy w ostatnich latach, że poziom maturzystów przyjmowanych na studia, jeśli chodzi o punktację, jest na wielu kierunkach coraz wyższy. Zostają w naszym mieście talenty, osoby o coraz lepszych kwalifikacjach” – dodał Sagan.

Program festiwalowych prezentacji jest tworzony. Dotychczas zgłoszono 760 projektów, ich liczba według organizatorów sięgnie 1,1 – 1,2 tys. Niektóre z nich będą powtarzane wielokrotnie, ich prezentacja zajmie łącznie około 2,5 tys. godzin. Oferta będzie obliczona na około 30 tys. widzów. Oprócz projektów przygotowanych przez pracowników naukowo-dydaktycznych uczelni pokazane będą też pomysły studenckich kół naukowych.

Pokazy, wykłady, warsztaty, dyskusje, wystawy odbywać się będą w Lublinie w innych miejscowościach regionu: Zamościu, Puławach, Dęblinie i Chełmie, a także w Stalowej Woli na Podkarpaciu.

Uroczyste otwarcie festiwalu zaplanowano na sobotę 14 września, a następnego dnia na Placu Teatralnym w centrum Lublina odbywał się będzie piknik naukowy. Ma być na nim, co najmniej 80 rozmaitych projektów, a główną atrakcją - wielofunkcyjny statek powietrzny, wiatrakowiec.

„Wszystkie imprezy festiwalowe są bezpłatne, żadnych biletów nie będzie, każdy jest zaproszony, od przedszkola aż do seniorów” – podkreśliła koordynatorka festiwalu, dr Małgorzata Ciosmak.

PAP - Nauka w Polsce, Zbigniew Kopeć

kop/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021